hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

2026. december 31-éig fennmaradhat a fordított adózás

  • dr. Bartha László adójogi szakjogász

Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról, valamint a bevándorlási különadóról szóló 2018. évi XLI. törvény alapján 2022. július 1-jétől megszűnne a fordított adózás a gabona, az üvegházhatású gázok és az acélipari termékek tekintetében. Ugyanakkor a veszélyhelyzetre tekintettel egyes általános forgalmi adóval összefüggő szabályok megállapításáról szóló 613/2021. kormányrendelet kimondja, hogy a fordított adózást 2022. június 30-át követően is alkalmazni kell.

Ugyan a kormányrendelet 2022. június 1-jével hatályát vesztette, azonban az Országgyűlés a veszélyhelyzettel összefüggő egyes szabályozási kérdésekről szóló 2021. évi CXXX. törvényben döntött arról, hogy a 2018. évi XLI. törvény fordított adózásra vonatkozó rendelkezése mégsem lép hatályba, tehát a fordított adózás 2022. július 1. után is fennmarad.

2022. június 3-án bocsátotta ki a Tanács a 2022/890/EK Irányelvet, amely a fordított adózás fenntartását egészen 2026. december 31-éig lehetővé teszi a tagállamok részére.

A Tanács megállapította, hogy a tapasztalatok szerint a fordított adózási mechanizmus és a gyorsreagálási mechanizmus ideiglenes és célzott intézkedésként hasznosak voltak az adócsalás – különösen az „eltűnő kereskedő” révén elkövetett, Közösségen belüli csalás – megelőzése érdekében, és azok megszűnése a csalás elleni küzdelem hatékony eszközeitől fosztaná meg a tagállamokat. Ebből adódóan a Tanács az irányelvben korlátozott időre meghosszabbította a fordított adózási mechanizmus és a gyorsreagálási mechanizmus alkalmazási időszakát annak biztosítása érdekében, hogy ezen időszak alatt lezárulhassanak a Tanácsban a végleges hozzáadott érték adó rendszerrel kapcsolatban zajló tárgyalások, valamint sor kerülhessen az adócsalás elleni küzdelmet célzó eszközök és az időközben elfogadandó korszerűsített jelentéstételi szabályok további kidolgozására.



Megjegyzendő, hogy az Európai Unió irányelve a jelenlegi magyar szabályoknál bővebb körre is lehetővé teszi a tagállamok részére a fordított adózás bevezetését a gyorsreagálású mechanizmus keretében, így lehetővé teszi a fordított adózás bevezetését

» az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei átruházása,

» engedélyezett hálózatokhoz kapcsolódó használatra készült vagy erre alkalmassá tett és meghatározott frekvencián üzemeltetett mobiltelefonok értékesítése,

» integrált áramkörű eszközök, úgymint mikroprocesszorok és központi feldolgozó egységek értékesítése,

» gáz- és villamosenergia a meghatározott adóköteles viszonteladó részére történő értékesítése,

» gáz- és villamosenergia-tanúsítványok értékesítése,

» meghatározott távközlési szolgáltatások nyújtása,

» videojáték-konzolok, tábla PC-k és laptopok értékesítése,

» gabonafélék és ipari növények – ideértve az olajos magvakat és a cukorrépát – értékesítése,

» egyes nyers és félig feldolgozott fémek értékesítése

esetében.

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink