hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kényszerű választás: nyugdíjmegállapítás vs. továbbdolgozás

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor az emberek túlnyomó többsége igénybe is veszi a nyugdíj megállapítását és folyósítását. Ugyanakkor, mivel a nyugdíj igénybevétele nem kötelező, az érintett személy dönthet úgy is, hogy a nyugdíjkorhatár betöltését követően tovább dolgozva növeli a nyugdíjra jogosító szolgálati idejét, és csak egy későbbi időpontban kéri majd a nyugdíj megállapítását.

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretén belül megállapítható nyugellátás összege az adott személy megszerzett szolgálati idejétől, valamint a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegétől függ, mely átlagkeresetet az ún. béridőszakon belül – 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő időpontjáig – elért nyugdíjjárulék alapjául szolgáló keresetek havi átlaga alapján kell meghatározni. Mivel a nyugdíjigényt a nyugellátás megállapításának kezdő időpontjában hatályos jogszabályok alapján kell elbírálni, ez azt is jelenti, hogy az átlagkereset kiszámításakor a megállapítás évére meghatározott valorizációs szorzókat kell alkalmazni, mely szorzók mértéke évente változik.

Az Adózóna társadalombiztosítással kapcsolatos további írásait ITT találja. A HVG TB 2024 különszámát ITT rendelheti meg kiadói kedvezménnyel.

Annak érdekében, hogy a nyugdíjkorhatárig szerzett jog – nyugdíjösszeg – a későbbi nyugdíjazás miatt ne csökkenhessen, az érintett személynek lehetősége nyílik az öregségi nyugdíj összegének folyósítás nélküli megállapítását kérnie, vagy ismertebb nevén a nyugdíj rögzítését. A rögzítés révén az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor kiszámítható nyugdíj összegére való szerzett jogot ismerik el külön közigazgatási döntésben. A nyugdíjrögzítés következtében az érintett személy nem válik nyugdíjassá sem társadalombiztosítási, sem egyéb szempontból.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a nyugdíjrögzítés szabályait, illetve számolási példát láthat arra, hogy miként befolyásolja a nyugdíj kezdő összegét a rögzítetthez képest, ha valaki tovább dolgozik!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink