hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Dilemmák a nyugdíjjogosultság érvényesítése körül

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Mi a feltétele annak, hogy valaki öregségi nyugdíjban részesüljön, van-e a főszabály alól kivétel? A nők 40 éves kedvezményes nyugdíjat automatikusan kapja a jogosult, vagy igényelni kell azt? A szolgálati járandóságban és a korhatár előtti ellátásban részesülők hogyan lesznek öregségi nyugdíjasok? A szolgálati idő vagy a megállapított átlagkereset játszik nagyobb szerepet a nyugellátás összegének meghatározásában? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe cikkünkben.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXX. (Tny.) 18. § (2) bekezdése értelmében a nyugdíjjogosultsághoz betöltött öregségi nyugdíjkorhatár (jelenleg 65 év), és minimálisan 20 (vagy a résznyugdíjhoz 15) év szolgálati idő szükséges. (A teljes, illetve résznyugdíj között mindössze annyi a különbség, hogy ez utóbbinak nincs minimum értéke, azaz akár a 28 500 forintos nyugdíjminimumnál is alacsonyabb lehet.)

Olvassa el az Adózóna „Ezek a szabályok az özvegyi nyugdíj, az árvaellátás, a szülői nyugdíj számítására 2024-ben”, „A nap kérdése: mennyiben befolyásolja az utolsó évek keresete a nyugdíj összegét?” és a „Kisadózók nyugdíjjogszerzése – mutatjuk a legfontosabb jogszabályi előírásokat” című írását! Az Adózóna válaszol: saját jogú nyugdíjas és dolgozó nyugdíjas közterhei című részét a címre kattintva nézheti meg.

E főszabálytól eltérően – ugyanezen szakasz (2a) bekezdése értelmében – öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik. A nyugdíjkorhatár betöltését, illetve a 40 éves jogosultsági idő megszerzését követően az érintett teljesen szabadon dönt arról, hogy él-e a nyugdíjjogosultságával vagy sem. Tehát a nyugdíj megállapításra nem „hivatalból” kerül sor, azt a jogosultnak igényelnie kell.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja mindez a korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő személy esetében miként alakul, a nyugdíj összegét milyen tényezők határozzák meg, illetve a számításban melyik nyomhat többet a latba!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink