adozona.hu
Ennyit érnek az idén nyugdíjba vonulóknál a korábbi évek keresetei – Kormányrendelet az új valorizációs szorzókról
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/nyugdij_megallapitasa_valorizacios_szorzo_n_MTOZUO
Ennyit érnek az idén nyugdíjba vonulóknál a korábbi évek keresetei – Kormányrendelet az új valorizációs szorzókról
Az induló nyugdíj (továbbá korhatár előtti ellátás, átmeneti bányászjáradék és táncművészeti életjáradék – ellátások) kiszámításánál, a hatályos nyugdíjbiztosítási szabályok szerint az 1988. január 1-jétől a nyugdíjazás kezdő időpontjáig elért (kifizetett) nyugdíjjárulék alapjául szolgáló kereseteket, jövedelmeket kell figyelembe venni. Természetesen a régi keresetekkel nem lehet eredeti összegükben számolni, hiszen azok nominálisan ma már irreálisan alacsonyak, ezért a korrekt számításhoz elengedhetetlen a keresetek értékőrzése, jelenértékre számítása, azaz valorizációs szorzók alkalmazása.
A valorizálás, nyugdíjbiztosítás szempontjából nem jelent mást, minthogy a nyugdíjazást megelőző naptári év előtt elért kereseteket, jövedelmeket az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve naptári évenként a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez igazítják, azaz a 2023. évi nyugdíjazásnál a megelőző időszak kereseteit a 2022. évi szintre kell valorizálni, a korábban említett országos nettó átlagkereset-növekedés mértéke alapján. [2022. évben induló nyugellátások esetében az 1988-2020. között elért keresetek kerültek valorizálásra, míg a 2023. évben induló nyugellátások esetén az 1988-2021. közötti kereseteket kell valorizálni.]
Valorizációs szorzók a KSH-adatok alapján
A tárgyévben alkalmazandó valorizációs szorzószámokat a kormány, a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett tényadatok alapján, csak utólag, minden év márciusában tudja külön rendeletben meghatározni. Az a tény viszont, hogy a valorizációs szorzószámok csak utólag lesznek ismertek, nem jelenti azt, hogy azon személyek, akik ez év januárjában, vagy februárban már jogosultságot szereztek a nyugellátás megállapítására, a valorizációs szorzók kihirdetéséig ellátás nélkül maradtak. Esetükben ugyanis a vonatkozó jogszabály meghatározza, hogy a nyugellátás tényleges megállapításáig a nyugdíj-megállapító szervnek nyugdíjelőleget kellett megállapítania, mely nyugdíjelőleg megállapításakor, a várható nyugdíj összegének kiszámításakor a 2022. évre vonatkozó valorizációs szorzókat kellett alkalmaznia.
A HVG 2023. évi társadalombiztosítási különszámát print, illetve digitális változatban itt rendelheti meg! |
A Központi Statisztikai Hivatal 2023. február 23-án kiadott hivatalos közleménye szerint a tavalyi évben átlag 17,5 százalékos volt a bruttó és a nettó átlagkereset-növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz képest, ezért a 2023. évre vonatkozó valorizációs szorzók is e növekedésnek megfelelőek. [Például: a 2022. évben induló nyugellátások esetében az 1988-ban elért kereseteket 41,514-es, 1989-eseket 35,512-es, az 1990-eseket 29,204-es szorzóval kellett felszorozni, ezzel szemben a 2023. évben induló nyugdíjak esetében az 1988-ban elért keresetek 48,779-es, 1989-eseket 41,727-es, az 1990-eseket pedig 34,315-ös szorzóval kell majd felszorozni.]
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben táblázatban ismertetjük, hogy az elmúlt évtizedek kereseteit mennyivel kell felszorozni!
Hozzászólások (0)