adozona.hu
Ukrajnából menekültek nyugdíja Magyarországon: mutatjuk a lehetőségeket – 62 évvel ezelőtti egyezmény az alap
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Ukrajnabol_menekultek_magyarorszagi_nyugdij_CY31SJ
Ukrajnából menekültek nyugdíja Magyarországon: mutatjuk a lehetőségeket – 62 évvel ezelőtti egyezmény az alap
Az Ukrajnában dúló háború miatt az országot elhagyó, menekülő személyek kapcsán felmerül a kérdés, hogy az idős, nyugdíjas, vagy nyugdíjas korú menekültek Magyarországon hogyan juthatnak nyugdíjhoz, jogosultak lehetnek-e Magyarországon nyugdíjra.
Ukrajna és Magyarország vonatkozásában továbbra is az 1962. december 20-án kötött, az 1963. évi 16. számú törvényerejű rendelettel kihirdetett magyar-szovjet szociálpolitikai egyezmény alkalmazandó, melynek rendelkezései irányadók a nyugdíjbiztosítás keretein belül megállapítható saját jogú és hozzátartozói nyugellátásokra is.
Az egyezmény úgynevezett területi elven alapul, ami azt jelenti, hogy a nyugellátást kizárólag a lakóhely szerinti ország nyújtja a két országban szerzett összes szolgálati idő figyelembevételével mindaddig, amíg az érintett személy át nem költözik egy másik ország területére. A nyugellátás megállapításának és a megállapított nyugellátás folyósításának terhét tehát a két állam közül az az ország viseli, amelynek területén a jogosultnak a kérelem benyújtásakor állandó lakóhelye van. Mindkét szerződő állam a társadalombiztosítási ellátásokat és szolgáltatásokat a területén tartózkodó, hivatalos úton állandó szándékkal letelepedett személyek számára biztosítja, függetlenül attól, hogy a kérelmező magyar vagy ukrán állampolgár.
Kapcsolódó cikkünk: Nyugdíjszámítás 2025: kihirdették az új valorizációs szorzókat
Az egyezmény végrehajtása szempontjából állandó lakóhely alatt – az ideiglenes tartózkodási hellyel ellentétben – azt a helyet kell érteni, ahol az egyezmény hatálya alá tartozó személy végleges szándékkal és az illetékes hatóságok hozzájárulásával letelepedett és életvitelszerűen tartózkodik. A Magyarországon megvalósuló tényleges, életvitelszerű tartózkodás követelményét támasztja alá az egyezmény azon rendelkezése is, amely előírja, hogy ha a nyugellátásban részesülő személy a másik szerződő fél területére költözik át, a nyugellátás folyósítását az áttelepülés hónapjának végével be kell szüntetni.
Mivel az egyezmény jogosultsági feltételként rögzíti a nyugellátást megállapító és folyósító országban történő letelepedést és életvitelszerű tartózkodást, azaz lakóhely létesítését, az ellátások magyarországi megállapítása és folyósítása során elsődleges jogosultsági feltételként azt kell bizonyítani, hogy az igénylő Magyarország területén él. Ez egyben azt is jelenti, hogy Magyarországon az Ukrajnából nyugdíjasként, vagy nyugdíjas korúként menekült személy részére önmagában azért, mert az Ukrajnában kialakult háborús helyzet miatt ideiglenesen, átmenetileg Magyarországon tartózkodik, nem lehet megállapítani öregségi nyugdíjat, valamint az ukrán szerv által megállapított nyugellátás Magyarországra történő utalására sincs jogi lehetőség.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, hogy a kötelező magyarországi letelepedés mellett milyen jogosultsági feltételei vannak magyar részről a nyugdíj megállapításának!
Hozzászólások (0)