hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tb-ellátások határozott idejű munkaviszony megszűnésekor

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Nem ritka, hogy a határozott idejű munkaviszonyban dolgozó munkavállaló munkaviszonya megszűnik akár a tb-ellátás folyósítása alatt, akár a tb-ellátás folyósítását megelőzően. Cikkünkben bemutatjuk, mennyiben érinti ez az egészségügyi szolgáltatás, a táppénz, a csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj megállapítását.

A 2012. évi. I. tv. (a munka törvénykönyve) alapján a határozott idejű munkaviszony tartamát naptárilag vagy más alkalmas módon kell meghatározni.

Azaz a munkaszerződésbe be kell írni a megszűnés időpontját, például: 2017. július 31., vagy ha a felek a munkaviszony tartamát nem naptárilag határozták meg, akkor például XY fizetés nélküli szabadságának idejére, legfeljebb 2018. július 5-éig.

Ha a határozott idejű munkaszerződés megszűnik, felmerül a kérdés, hogy meddig jogosult a volt munkavállaló – aki nem létesített másik jogviszonyt – egészségügyi szolgáltatásra?

Egészségügyi szolgáltatás

Az egészségügyi szolgáltatás többek között az orvosi ellátást, betegszállatást, a tb-támogatással felírható gyógyszert, gyógyászati segédeszközt és gyógyfürdő ellátást foglalja magába.

A munkaviszony fennállása alatt a munkavállaló mint biztosított jogosult az egészségügyi szolgáltatásokra.

Ha a határozott idejű munkaviszony megszűnik, akkor a volt munkavállaló egészségügyi szolgáltatási jogosultsága csak az alábbi, korlátozott időre szól:

– Ha a munkavállaló munkaviszonya – a megszűnést megelőzően megszakítás nélkül – minimum 45 napig fennállt, akkor 45 napig jogosult egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés nélkül az egészségügyi szolgáltatásra.

Ha például a munkavállaló egy évig dolgozott határozott idejű munkaviszonyban, munkaviszonya június 30-án megszűnt, és nem tud elhelyezkedni másik foglalkoztatónál, akkor a június 30-át követő 45 napig kaphat minden fizetési kötelezettség nélkül egészségügyi szolgáltatást.

– Ugyancsak a munkaviszony megszűnését követő 45 napig jár az egészségügyi szolgáltatás,  ha a jogosultsági feltétel megszűnését megelőzően fennállt korábbi jogosultsági feltétel 45 napnál hosszabb ideig állt fenn és a megszűnt határozott idejű munkaviszony nem állt fenn 45 napig, de a két jogosultsági feltétel fennállása között 30 napnál kevesebb nap telt el. Azaz, ha 25 napig volt a munkavállaló a határozott idejű munkaviszonyban, amely megszűnt, de ezt megelőzően 2 éven át másik munkaviszonyban állt és a két munkaviszony között 30 napnál kevesebb idő állt fenn, akkor 45 napig jár az egészségügyi szolgáltatás.

– Amennyiben a határozott idejű munkaviszony 45 napnál rövidebb volt, például 30 nap, akkor maximum 30 napig áll fenn az egészségügyi szolgáltatási jogosultság.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megismerje a táppénzre, a csedre és a gyedre vonatkozó előírásokat is!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink