adozona.hu
Táppénz kalkulátor 2012 - használati útmutató
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Tappenz_kalkulator_2012__hasznalati_utmutat_P6T4NK
Táppénz kalkulátor 2012 - használati útmutató
Segítség a Táppénz kalkulátor megfelelő használatához.
A betegség miatti keresőképtelenség első 15 munkanapjára nem táppénzt, hanem betegszabadságot vehet igénybe az arra jogosult munkavállaló. A táppénz a betegszabadság lejártát követő naptól jár.
Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt keresőképtelenné válik. Egyidejűleg fennálló több biztosítási jogviszony esetén a keresőképtelenséget és a táppénzre való jogosultságot, azok időtartamát, az ellátás mértékét, illetőleg összegét mindegyik jogviszonyban külön-külön kell megállapítani.
A táppénz összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt.
Táppénz a keresőképtelenség időtartamára jár, legfeljebb azonban a biztosítási jogviszony fennállásának időtartama alatt egy éven át.
Továbbá táppénz vehető igénybe a különböző korú gyermekek szoptatása illetve ápolása címén.
A táppénz általában minden naptári napra jár, ideértve a szabadnapot, a heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot is.
A táppénz számításának a változatai:
a. Folyamatos munkaviszony esetében a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
b. Ha a biztosított a megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos.
c. Ha a biztosított az irányadó időszakban táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.
A táppénz összege
A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának harmincad részét.
A táppénzre vonatkozó lényeges változások a közelmúltból:
1998. január 1.
A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető napi átlagkereset hetven százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében, vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt hatvan százaléka.
2009. augusztus 1.
A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.
2011. július 1-től A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának harmincad részét.
A tendencia egyértelmű. Az egészségbiztosítási járulékot kötelező fizetni, de az ellátás mértéke csökkent, illetve korlátozott mértékűvé vált. Jelenleg a táppénz legnagyobb összege 186.000 ezer Ft havonta, mely 310 ezer Ft összegű havi fizetésnek felel meg. Akinek a fizetése meghaladja ezt az összeget, az a 310 ezer Ft feletti rész után csak járulékot fizet, de juttatást nem kap. 2012. január 1-től a minimálbér 78 ezer Ft-ról 93 ezer Ft-ra történő emelése miatt napi ezer Ft-tal nőtt a táppénz maximális összege. A táppénzt utólag kell fizetni. A kifizetőhellyel rendelkező munkáltató a bérfizetési napon köteles folyósítani a táppénzt, más esetben az illetékes egészségbiztosítási pénztár fizet. A táppénz számítása bonyolult, a kalkulátor a számítás leegyszerűsített változatát tartalmazza. A legfontosabb kérdés a biztosítási jogviszony megadása, majd a kereseti adatok kitöltése.