hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Plafon nélküli nyugdíjjárulék = magasabb nyugellátás?

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász
2

Matolcsy György bejelentette, hogy a nyugdíjjárulék-alap plafonját eltörlik. Kommentárunkból kiderül, hogy ez valóban több nyugdíjat jelent-e majd a magasabb jövedelemmel rendelkezőknek.

Még csak pár napja olvashattuk, hogy a kormány tervezi az egészségbiztosítási járulék plafonjának a bevezetését, ezzel szemben ma Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter bejelentette, hogy a kormány a nyugdíjjárulék-alap plafonjának eltörlését készíti elő, ami 51 milliárd forint többletbevételt hozna a költségvetésnek.

A fenti hírből - társadalombiztosítási szempontból - három következtetést vonhatunk le:

- az egyik, hogy a kormány nem vezeti be az egészségbiztosítási járulék plafonját;
- a másik, hogy a magasabb jövedelemmel rendelkezők több nyugdíjjárulékot fizetnek be, így megszűnik, hogy a jelenlegi plafon elérésekor több nettó jövedelemhez jutnak;
- a harmadik, hogy a magasabb jövedelemmel rendelkezők a nyugdíjuk megállapításakor magasabb nyugdíjat fognak kapni, ami a nyugdíjkassza többletkiadását fogja eredményezni.

Időzzünk el egy kicsit a harmadik megállapításnál. A mai jogszabályi környezetet figyelembe véve, nem biztos, hogy helytálló az a kijelentés, hogy aki több járulékot fizet, magasabb pénzbeli ellátásban fog részesülni. Vegyük csak alapul a táppénzt vagy a gyermekgondozási díjat. Az ellátás megállapításakor, mindkét esetben arányosításra kerül sor. A táppénz esetében, ha folyamatos, legalább kétévi biztosítási idővel rendelkezik a keresőképtelen személy, akkor a figyelembe vehető jövedelem átlagának 60 százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás esetén a figyelembe vehető jövedelem átlagának 50 százaléka jár. A gyermekgondozási díj esetében ez az összeg az átlagkereset 70 százaléka.

Jogosan mondhatja bárki, hogy igen, ez így van, de a nyugdíj megállapításakor is van egyfajta arányosítás. Ez igaz. Azonban a fenti két pénzbeli ellátás esetében a korlát nélküli járulékfizetés ellenére az ellátás mértéke be van korlátozva, ami a táppénz esetében minimálbér 200 százaléka, a gyermekgondozási díj vonatkozásában a minimálbér kétszeresének 70 százaléka. Mindezek alapján előfordulhat, hogy a több nyugdíjjárulék megfizetése nem jár majd magasabb nyugdíj-megállapítással. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
mrbody

Az is igazságtalan, hogy felső határ nélkül fizetjük az eb. járulékot, de egy esetleges táppénz esetén csak a maximum tp-t kapjuk meg.

kertes

ha nem járna több nyugdíjjal, akkor az alkotmányellenes lenne, mert nincsen ellenszolgáltatás

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés visszafizetéséről hozott határozat „szavazati aránya”

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Őstermelő és egyéni vállalkozó egyben

Szipszer Tamás

adószakértő

Bértámogatás és átalányadó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink