hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjnövelés: kétféle módszer, más-más számítással – mutatjuk

  • Winkler Róbert nyugdíjszakértő

Ha nyugdíjnövelésről esik szó, az emberek többsége a nyugdíj melletti keresőtevékenység alapján történő nyugdíj-kiegészítésre, -emelésre gondol, ugyanakkor a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) rendelkezései között a nyugdíjnövelésre vonatkozóan két eltérő szabály található. Kétségtelen tény, hogy a jogszabály mindkét esetben nyugdíjnövelésként nevezi meg a nyugdíj emelését eredményező előírásokat, azonban a jogosultsági feltételek és a növelés összegének számítása teljesen eltérő.

Az egyik nyugdíjnövelés a nyugellátás megállapítása előtt fennálló jogviszonyok „díjazását”, a másik éppen ellenkezőleg, a nyugellátás megállapítását követően fennálló keresőtevékenység „díjazását” szolgálja.

Az első esetre vonatkozó jogi szabályozást a Tny. 21. §-a tartalmazza, melynek rendelkezései kimondják: ha az adott személy a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor nem kéri nyugellátása megállapítását, hanem legalább 30 naptári napot tovább dolgozik, úgy ezen kereső tevékenysége alapján a további szolgálati idő szerzésén túlmenően nyugdíjnövelésre is jogosultságot szerez, mely növelés mértéke minden 30 nap után a későbbiekben megállapításra kerülő öregségi nyugdíja 0,5 százaléka lesz.

Ennél a növelésnél tehát a megállapítás időpontjában meghatározott nyugdíj összegét növelik tovább a fentiekben említett mértékben. A nyugdíjnövelés megállapítására a saját jogú nyugellátás megállapításával egyidejűleg kerül sor.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a szabályok a második esetben, valamint, hogy mekkora különbség lehet a két nyugellátás összege, illetve a nyugdíjnövelések összege között, ha az adott személy a nyugdíjkorhatára betöltésekor kéri a nyugellátása megállapítását, vagy a nyugellátás megállapítása nélkül továbbdolgozva, egy évvel későbbi időponttól kérelmezi nyugellátása megállapítását!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink