hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi lesz a nyugdíjjal járuléktartozás esetén?

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Tekintve, hogy Magyarországon kötelező társadalombiztosítási rendszer működik, aki biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyt létesít, akaratától függetlenül biztosítási és járulékfizetési kötelezettség terheli. Annak érdekében, hogy a foglalkoztatott a kötelezettségének bizonyosan eleget tegyen, az ezzel kapcsolatos gyakorlati teendőket a jogszabály a foglalkoztató feladatává teszi. De mi történik abban az esetben, ha a szabályos levonás és tájékoztatás, sőt, a bevallás ellenére a foglalkoztató elmulasztja befizetni a járulékot?

A Tbj. (2019. évi CXXII. törvény) 77. paragrafusának (1) bekezdése értelmében a foglalkoztató a foglalkoztatottnak minősülő biztosítottnak a tárgyhónapban kifizetett (juttatott), járulékalapot képező jövedelem, vagy a 27. § (2) bekezdése szerinti járulékfizetési alsó határ alapján köteles a társadalombiztosítási járulékot megállapítani, és a biztosítottat terhelő járulékot levonni. A megállapított tárgyhavi járulékot az Art.-ban (2017. évi CL. törvény) meghatározottak szerint kell a tárgyhónapot követő hónap 12-éig bevallani, illetve megfizetni az állami adóhatóságnak.

Sőt – egészíti ki mindezt a jogszabályi hely (4) bekezdése –, a foglalkoztatónak a foglalkoztatottnak minősülő biztosítottat terhelő társadalombiztosítási járulékot akkor is be kell vallani és fizetni, ha annak levonása a tárgyhónapban kifizetett jövedelemből nem lehetséges. A megelőlegezett társadalombiztosítási járulékot a foglalkoztató a biztosítottal szemben fennálló követelésként veszi nyilvántartásba.

Kapcsolódó cikkünk: Ennyi lehet jövőre a nyugdíjemelés: társadalmi egyeztetésen a tervezet

Ez utóbbi szabály bizonyos tekintetben a foglalkoztatottnak nem minősülő társas vállalkozó foglalkoztatóját is érinti. (Nem elírásról van szó: a Tbj. 4. paragrafusának 5. pontja értelmében a társas vállalkozó nem minősül foglalkoztatottnak, ugyanakkor az ugyanezen szakasz 4.2. pontja értelmében a társas vállalkozó esetében a társas vállalkozás tekintendő foglalkoztatónak.)

A 77. paragrafus (6) bekezdése tehát a társas vállalkozóval kapcsolatban akként rendelkezik, hogy a társas vállalkozás köteles a társas vállalkozó után fizetendő járulékot, a társas vállalkozó jövedelméből levont járulékkal együtt a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig befizetni. Ha a tárgyhónapban a társas vállalkozó, vállalkozók részére jövedelmet nem fizettek, és a tárgyév folyamán – a tárgyhónapig bezárólag – elszámolt járulék a járulékfizetési alsó határ után számított járulék összegét nem éri el, a társas vállalkozás a járulékfizetési alsó határ utáni járulékot köteles a társas vállalkozó helyett megelőlegezni, és azt a törvényben előírt határidőn belül befizetni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mi történik abban az esetben, ha a szabályos levonás és tájékoztatás, sőt, a bevallás teljesítése ellenére a foglalkoztató elmulasztja befizetni a járulékot!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garanciális csere – import (áfa)

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Bérleti díj áfa-visszaigénylése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink