hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ismét tüntettek Oroszországban a tervezett nyugdíjreform ellen

  • MTI

Ismét több ezren tüntettek vasárnap Oroszország-szerte a tervezett nyugdíjreform ellen annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a héten enyhítéseket jelentett be a terv egyes előirányzataival kapcsolatban.

Moszkva belvárosában csaknem kilencezren vonultak az utcákra a kommunista párt felhívására egy nem kormányzati szervezet adatai szerint. A rendőrség hatezerre becsülte a résztvevők számát.
    
Egy másik demonstráción, szintén a fővárosban mintegy másfél ezren jelentek meg az Igazságos Oroszország párt kezdeményezésére.
    
Orosz hírügynökségi jelentések szerint legalább egytucatnyi további orosz városban is tüntettek a tervezett nyugdíjreform ellen.
    
Putyin szerdán közölte, hogy a nők esetében mégsem fogják az eredetileg tervezett mértékben megemelni a nyugdíjkorhatárt: nyolc év helyett csak öttel emelnék, vagyis 2019-től 2034-ig fokozatosan 60 évre módosulhat a nők nyugdíjkorhatára a jelenlegi 55 helyett. A nőknél a gyerekek száma csökkenteni fogja a korhatárt a Putyin által ismertetett elképzelés szerint. A háromgyerekes anyák 3, a négygyerekesek 4 évvel korábban mehetnek nyugdíjba, az öt vagy annál több gyereket szült nők esetében pedig – mint ahogy eddig is – a jogosultság az 50. életévtől lép érvénybe. A férfiak esetében a terv a jelek szerint változatlan marad, és a jogosultság 2028-ig 60 helyett 65 évtől lesz majd érvényesíthető.
    
A nyugdíjreform tervezetét júniusban terjesztette elő Dmitrij Medvegyev kormányfő, éppen a labdarúgó-világbajnokság nyitónapján. A bejelentés hatására mind Putyin, mind a kormányzó Egységes Oroszország támogatottsága megcsappant, és több nagyvárosban tiltakozó megmozdulások voltak, sőt a változások ellen népszavazást kezdeményeztek. A reform elutasítottsága a közvélemény-kutatások szerint mintegy 90 százalékos, az ellene elindított petícióra csaknem hárommillió aláírás gyűlt össze.
    
Oroszországban – még a Szovjetunióban – 1932-ben állapították meg a nyugdíjkorhatárt, amelyhez azóta nem nyúltak. Sokakban az kelt felháborodást, hogy a felemelt nyugdíjkorhatár a férfiaknál eléri a jelenlegi várható élettartam határát, és közben a lakosság ragaszkodik a szovjet korszakban elért szociális vívmányok megtartásához is. Putyin ugyanakkor halaszthatatlannak nevezte a tervezett nyugdíjreform bevezetését, amelynek szükségességét a demográfiai helyzet alakulásával indokolta.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Könyvvizsgáló megválasztása 2.

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Közterület-használat könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink