hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így hat a nyugdíjra a gyes vagy a kereset-ingadozás

  • Széles Imre, társadalombiztosítási szakértő

Mennyiben befolyásolja a majdani nyugdíj összegét a gyes, az ápolási díj, a rehabilitációs ellátás vagy a kereset-ingadozás? Kiküszöbölik-e a nyugdíjszámítási módszerek az ilyen jövedelmi kilengéseket? Összefoglaltuk.

A munkavállaló a nyugdíjjárulék fizetése révén szolgálati időt és nyugdíj alapjául szolgáló jövedelmet szerez, amelyet az öregségi nyugdíj alapját képező átlagkereset meghatározásánál figyelembe kell venni.

Az említett havi átlagkereset számításánál az érintettnek az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapítása kezdő napjáig elért összes(kifizetett) jövedelmét be kell számítani.

Sőt, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. évi törvény (Tny.) rendelkezik arról is, hogy amennyiben az igénylő az előzőekben említett átlagszámítási időnek legalább fele részére nem rendelkezik keresettel, jövedelemmel, akkor a hiányzó időre eső napokra a keresetet, jövedelmet az 1988. január 1-je előtti legközelebbi időszak keresete, jövedelme alapján kell figyelembe venni. Például, ha egy nyugellátását kérő volt munkavállaló 20 év szolgálati idővel rendelkezik 1988 és 2014 között, de ebből csak 8 évre van keresete, akkor 2 évnyi jövedelmi adatot az 1988-at megelőző időből kell beszámítani.

Fontos szabály, hogy az átlagszámítás előtt a nyugdíjazást megelőző naptári év előtt elért – a törvényben meghatározott tételekkel (szja, egyéni járulékok stb.) csökkentett – jövedelmet az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve naptári évenként a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani. Ezt hívjuk valorizálásnak. Például egy 2013-as nyugdíj-megállapítás során az 1988-as jövedelmet 20,422-es szorzóval kellett (kell) figyelembe venni.

Bármilyen bonyolult számítási módszerrel is jutunk el az átlagkereset meghatározásához, könnyen belátható matematikai tény, hogy minél magasabb az igénylő által szerzett jövedelem összege – a sok egyéb tényező ellenére – annál magasabb az ebből megállapításra kerülő átlagkereset összege.

Csakhogy míg munkabérünk, keresetünk összegére legalább közvetett módon ráhatásunk van, addig számtalan olyan nyugdíjjárulék alapjául szolgáló juttatás létezik, amely fix vagy maximált összegű. Hiszen nyugdíjjárulékot fizetünk az álláskeresési járadék után, melynek összege csak az irányadó időszakai kereset 60 százaléka, a gyes után, aminek havi összege 28 500 forint, de e körbe tartozik az ápolási díj, a rehabilitációs ellátás is. Mind olyan ellátás, amelynek összege az átlagkeresetnél (többnyire jóval) alacsonyabb, és amely éppen ezért egy-egy igénylő havi átlagkeresetének értékét általában nem pozitív irányba mozdítja.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, a nyugdíj-megállapításnál milyen esetekben mellőzik az átlagkeresetet lerontó jövedelmek és időszakok beszámítását!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink