hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Hordozható nyugdíjak: kedvezőbb szabály készül az EU-ban

  • lapszemle

Manapság egyre többen keresnek és vállalnak munkát más országokban, így számukra egyre égetőbbé válik kérdés: mire számíthatnak hosszú távon, illetve nyugdíjas korukban, hiszen Németországban vagy Nagy-Britanniába egészen másfajta nyugdíjrendszerekkel szembesülhetnek, mint amilyen otthon működik – írja a biztositasiszemle.hu.

Az Európai Unió munkaképes korú népességének nagyjából 20 százaléka tartozik valamilyen munkahelyi nyugdíj-alaphoz, mostanáig azonban a mobil munkavállalók igen gyakran hátrányt szenvedtek.

Az Európai Bizottság már 2005-ben beterjesztett egy irányelvet annak érdekében, hogy jobban védje a munkahelyi nyugdíj-jogosultságot. Az EU tagországai 2013 júniusában általános megállapodásra jutottak az irányelv ügyében. Most pedig, az Európai Parlamenttel való megegyezés függvényében, ez a javaslat akár a 2014-es EP-választások előtt jogszabállyá válhat, hiszen az irányelv felelős előadója tegnap, Brüsszelben meg is erősítette ezt.

Amennyiben az irányelvet a Parlament megszavazza, és az EU hivatalos lapjában megjelenik, a tagállamoknak négy év áll majd rendelkezésükre lefordítani és nemzeti jogrendszerükbe átültetni a szabályokat – közölte Ria Oomen Ruijten. Öt évvel később pedig jelentést kell tenniük ennek elvégzéséről az Európai Bizottságnak. A szabályok azonban csak azokra a szerződésekre lesznek érvényesek, amelyeket jog életbe lépését követően kötöttek, a már fennálló nyugdíjtagságra nem vonatkozik majd.

Mik az irányelv főbb rendelkezései?

A kiegészítő nyugdíjak megszerzéséről és megőrzéséről szóló új irányelv két fontos javulást hoz a mobil dolgozók számára. Az egyik, hogy nyugdíj-jogosultságot meg kell adni mindannyiuknak legalább három év munkaviszony után (szemben a korábbi öt, vagy akár tíz évvel, amit az eddigi szabályozás lehetővé tett). A másik pedig az, hogy a távozó dolgozók nyugdíj-jogosultságát a megmaradókkal összevetve méltányosan kell kezelni.

A hordozhatóvá tétel elsősorban azt segíti, hogy idős korban a dolgozó mindent megkapjon, amiért megdolgozott. Az, hogy fiatalon élt egy jó lehetőséggel és munkahelyet váltott, ne váljon kárára később. Másrészt a diszkrimináció megszüntetésével segít abban is, hogy jobban működjön az európai munkaerő-piac.

A irányelv javaslat szerint azt a személyt, aki másik tagállamba történő költözése miatt lép ki a nyugdíjrendszerből ugyanúgy kell kezelni a szerzett nyugdíjjogosultságok tekintetében, mint azt, aki a rendszerből kilépve ugyanabban a tagállamban marad.

Továbbá a tagállamoknak meg kell tenniük a szükséges intézkedéseket annak biztosítására, hogy a kiegészítő nyugdíjrendszerek szerinti ellátásokat a tagoknak, a volt tagoknak és a többi jogosultnak valamennyi tagállamban folyósítsák – olvasható a biztositasiszemle.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jogos-e a szervízdíj ilyen formája?

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink