hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megbízásos jogviszony: mikor jár a gyed?

  • Szikszainé dr. Bérces Anikó

Jár-e gyed a megbízásos jogviszony után? Mikor és kinek kell fizetni? Olvasói kérdésre, Szikszainé Dr. Bérces Anna, az Adózóna tb-szakértője válaszol.

Heti 40 órás (100.000 forint) munkaviszonyom (4éves) mellett, 3 éve megbízásos munkaviszonnyal is rendelkezem ahol 100 ezer forint havi megbízási díjat kapok. Most szültem, de a tb nem akar a megbízásos munkaviszonyom után gyedet fizetni, mivel álláspontjuk szerint csak 2012. január elseje óta van jogviszonyom. Való igaz, hogy a pénzbeli ellátások díját nem kellett 2012. előtt megfizetni a másodállások után, ezt a jogszabály csak 2012-től írja elő. De véleményem szerint ezt nem lehet úgy értékelni, hogy az eltelt két évben (2022-ig) nem volt jogviszonyom velük. Hisz minden más után meg kellett fizetni a díjakat. Ha nem volt jogviszonyom, miért fizettem én vagy a munkáltatóm? Gyakorlatilag az eldöntendő kérdés, hogy lehetett-e 2012. előtt másodállás után jogviszony a tb-vel. Most legalábbis a pénzbeli ellátásokat emelték ki, mondván, mivel nem volt kötelező fizetni, ezért nem volt jogviszony. Jelenleg a gyed megállapítása iránti eljárást felfüggesztették. Mi lehet az álláspontom?

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42/D. §-ának (2) bekezdése szerint a gyed alapjául szolgáló naptári nap átlagkeresetet a törvény 48.§-ának (2)-(5) bekezdései szerint kell megállapítani.

A 48.§ (2) bekezdése pedig kimondja, hogy a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem alapján kell megállapítani.

Ezért- bár kétségtelen, hogy az Ön megbízási jogviszonya 2012. január 1-jét megelőzően is fennállt, de- a 2011. december 31.-éig hatályos rendelkezések szerint, ha valaki rendelkezett egy heti 36 órát elérő munkaviszonnyal, akkor a további biztosítási jogviszonyai után nem kellett egyéni pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetnie.

Az új szabályok szerint 2012. január 1-jétől már minden biztosítási jogviszony után-függetlenül annak időtartamától- meg kell fizetni az egyéni pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, de miután az Ön esetében az irányadó időszak vonatkozásában nem volt egyéni pénzbeli egészségbiztosítási járulékfizetés a megbízási jogviszony után, így megbízási jogviszonyának jövedelme nem vehető figyelembe gyed-ének meghatározása során.

 


Szikszainé dr. Bérces Anna
társadalombiztosítási szakértő

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink