hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Nyugdíjba készül? Így számítják ki járandóságát

  • adozona.hu

A „nők 40” szabály alapján idén nyugdíjjogosultságot szerző Olvasónk magán-nyugdíjpénztári tag. Mennyi állami nyugdíjra számíthat? A kérdésre Winkler Róbert tb-szakértő válaszolt.

Olvasónk ebben az évben jogosultságot szerzett a "nők 40" nyugdíjba vonulási lehetőségre. Kérdése, hogy az állami nyugdíjamat hogyan számítják majd ki, tekintettel arra, hogy magánnyugdíj-pénztári tag vagy? Munkaviszonya 40 éven át folyamatos volt, és mindig alkalmazottként dolgozott. Azt szeretné tudni, hogy az ONYF-től kapott határozatban szereplő jövedelmekből lehet-e valamire következtetni az állami nyugdíj tekintetében vagy sem?

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretén belül megállapításra kerülő saját jogú nyugellátás összegét, főszabály szerint, az 1988. január 1-jétől a jogosultság megnyílásának kezdő napjáig (az átlagszámítási időszakban) elért keresetek és a megszerzett szolgálati idő befolyásolják. – kezdte válaszát szakértőnk. A vonatkozó jogi szabályozás alapján figyelembe vehető keresetek alapján kerül az ellátás összegének alapjául szolgáló úgynevezett „havi átlagkereset” meghatározásra. A szolgálati idő pedig azért fontos tényező, mert ezzel arányosan emelkedik a havi átlagkereset százalékosan figyelembe vehető része. 

A nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegét tehát az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért (kifizetett) – a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló –, a személyi jövedelemadót is tartalmazó, csökkentés nélküli bruttó keresetek, jövedelmek alapján kell meghatározni. Ezen éves keresetekből viszont évenként levonásra kerül az adott évi jövedelemadó, valamint a nyugdíjjárulék összege, és az ily módon nettósított keresetek valorizálását követően a keresetek összeadásra kerülnek és a bérezett napok számának elosztásával képezik az egy havi átlagkereset összegét.

A fentiek szerint kiszámításra került havi átlagkeresetből, figyelemmel a 40 évi szolgálati időre, nyugellátásként a havi átlagkereset 80 százaléka illetné meg Önt, amennyiben nem lenne magánnyugdíjpénztár tagja. Magán-nyugdíjpénztári tagság hiányában tehát a fentiek szerinti nyugdíj összegének 100 százaléka illetné meg. Figyelemmel azonban arra, hogy Ön magán-nyugdíjpénztári tagságát fenntartotta, ezért a majdani nyugdíjazásakor saját jogú nyugdíjként az előzőek szerint kiszámított nyugdíjösszeget meg kell szorozni a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 1. mellékletében meghatározott szorzószámmal.

Az említett szorzószám meghatározásához alkalmazandó képlet:
Sz= h+(1-h)*0,75
ahol
Sz= az alkalmazásra kerülő szorzószám értéke,
h= a 2010. szeptember 30-át követően szerzett szolgálati idő és a teljes elismert szolgálati idő hányadosa.
A „h” értékének kiszámításakor megjelölt időtartamokat napokban kell meghatározni, és a hányadost két tizedesjegyre kell kerekíteni.
Megkeresésének azon részére, melyben arra vonatkozóan kér felvilágosítást, hogy a szolgálati időről rendelkező határozat mellékleteként, tájékoztató jelleggel, feltüntetett keresetek alapján lehet-e következtetni a nyugellátás várható összegére, tájékoztatom, hogy a havi átlagkereset számításának bonyolultsága miatt „ránézésre” még megközelítőleg sem lehet a várható nyugdíj összegére vonatkozó „prognosztizálást” nyújtani. (példul a nyugdíjszámítás során alkalmazandó valorizációs szorzók évente változnak, ezért nem mindegy, hogy a korábban említett nettó összegeket milyen szorzószámokkal növeljük; a pontos osztószámok - bérezett napok – ismerete nélkül, valamint amennyiben nem állnak rendelkezésre az átlagszámítási időszak összes keresetei, a havi átlagkereset összege sem határozható meg pontosan stb.).

A fentiektől függetlenül, amennyiben az átlagszámítási időszak kereseti adatai rendelkezésre állnak és az osztószámok is ismertek, úgy abban az esetben a rendelkezésre álló nyugdíj-kalkulátorok – az adózóna honlapján is található – segítségével próbaszámítást lehet végezni az adott évre vonatkozó „várható” nyugdíj összegére. Felhívom azonban a figyelmét, hogy amennyiben nem állnak rendelkezésre a nyugdíjszámításhoz szükséges összes adatok, illetve amennyiben az adatok csak fiktívek, úgy abban az esetben a próbaszámítás nagyságrendileg különbözhet a nyugdíjbiztosítási szervek által majdan kiszámításra kerülő nyugdíj összegétől. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. ingatlan (iroda) megvétele tulajdonos által

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel – elővételi jog II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Magáncélú használat az üzemanyagszámlán – kóla

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink