hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csed megállapítása: a Kúria szerint alkotmányellenes a szabály

  • dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász

Alkotmányosan indokolatlan különbségtételt tesz a csecsemőgondozási díjra (csed) jogosult anyák között, hogy az 1997. évi LXXXIII. törvény az egészségbiztosítás valamennyi pénzbeli ellátása, sőt még a baleseti táppénz összegének megállapítása esetén is az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyból származó személyijövedelemadó-előleg megállapításához bevallott jövedelmet kell figyelembe venni – állapította meg a Kúria április 11-én kelt döntésében, és kezdeményezte az Alkotmánybíróság eljárását. Cikkünkben áttekintjük, milyen problémákat vetett fel a Kúria.

A konkrét eset bemutatása előtt érdemes áttekinteni, mikor és milyen jövedelem alapján jár a csecsemőgondozási díj.

A csecsemőgondozási díj a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra, azaz 168 napra járó egészségbiztosítási pénzbeli ellátás. A csecsemőgondozási díj jogosultságának alapfeltétele, hogy az ellátást igénybe vevő

– a gyermek születését megelőző két évben legalább 365 napon át biztosított volt, és

– a gyermek a biztosítás tartama alatt, vagy

– a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül születik, vagy

– a gyermek a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül születik.

Ha tehát az igénylő a szülés előtti két évben legalább 365 biztosított volt, és a szülés napján is biztosított, akkor részesülni fog csecsemőgondozási díjban. Nem mindegy azonban, milyen összeget kap a jogosult, már csak azért sem, mert a csednek – szemben a gyermekgondozási díjjal vagy a táppénzzel – nincs felső határa.

Megjegyzés: Azt is érdemes lenne átgondolni, miért lehet a gyermekgondozási díjnál vagy táppénznél felső határt alkalmazni, ha a járulékfizetésnél, illetve a csecsemőgondozási díjnál nincs felső határ.

A csed alapja

Csed esetén, ha az igénylő a díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától a megelőző év első napjáig visszafelé számítva nem rendelkezik a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában 180, illetve ennek hiányában 120 naptári napi jövedelemmel, akkor az ellátás naptári napi alapja az adott minimálbér (azaz 149 ezer forint) kétszeresének a harmincad része. Ha a biztosított naptári napi jövedelme a minimálbér kétszeresének harmincad részét nem éri el, a csed összegének megállapításánál a biztosított tényleges jövedelmét kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelem számít, azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részét nem haladhatja meg.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a Kúria döntését, amelyből megtudhatja, miért tartja alkotmányellenesnek a bírói testület a hatályos szabályozást, és milyen egyéb kérdéseket vetne fel, ha azt az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek minősítené.  

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink