adozona.hu
Betegszabadság bejelentése nem tb-kifizetőhely munkáltató esetében
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Betegszabadsag_bejelentese_DIRHOY
Betegszabadság bejelentése nem tb-kifizetőhely munkáltató esetében
Hogyan kell bejelentenie a betegszabadságot annak a foglalkoztatónak, aki/amely nem tb-kifizetőhely? Hosszabb idejű betegség esetén elég akkor bejelenteni a betegszabadságot, amikor eléri a táppénzes időszakot (lejár a 15 nap), vagy rögtön be kell jelenteni? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Ha a foglalkoztatónál nincs kifizetőhely, a foglalkoztató a táppénzre vonatkozó kérelem elbírálásához „foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a kérelemmel együtt továbbítja a kormányhivatal egészségbiztosítási szervének. Ezen a foglalkoztatói igazoláson kell jelölni a betegszabadságot.
A betegszabadságot a munkáltató fizeti ki a dolgozó keresőképtelensége esetén, az alábbiak szerint.
» A betegszabadság tartamára a távolléti díj 70 százaléka jár.
» A munkáltató a munkavállaló számára a betegség miatti keresőképtelenség tartamára naptári évenként 15 munkanap betegszabadságot ad ki.
Azaz a munkavállalónak kell bejelentenie a munkáltató felé, ha keresőképtelen. A munkáltató nyilvántartást vezet arról, hogy adott munkanapokra a munkavállaló keresőképtelen volt, ezért nem végzett munkát, illetve nem állt rendelkezésre, majd ezen nyilvántartás alapján kerül sor a betegszabadság számfejtésére.
2020. december végén jelent meg a 657/2020. kormányrendelet, amely a veszélyhelyzet kapcsán 2020. december 25-ei kezdettel arról rendelkezik, hogy
» a veszélyhelyzet ideje alatt a beteg részére nem kell átadni az ,,orvosi igazolás folyamatos keresőképtelenségről'' című nyomtatványt, hanem azt az orvos elektronikus úton – így különösen e-mailben – is továbbíthatja a beteg részére,
» míg a biztosított a fenti keresőképtelenségi nyomtatványt elektronikus úton – így különösen e-mailben – is továbbíthatja a foglalkoztató részére.
Azaz a koronavírus-világjárvány alatti veszélyhelyzetben 2020. december 25-én vagy ezt követően az orvos a keresőképtelenségi orvosi igazolást elektronikus úton – így különösen e-mailben – is továbbíthatja a beteg részére, míg ezen időponttól a beteg/biztosított is megküldheti elektronikus úton – így különösen e-mailben – a keresőképtelenségi igazolását a foglalkoztató részére.
Hozzászólások (0)