hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A novemberi nyugdíjemelés az őszi inflációs mutatóktól függ

  • MTI

A novemberi nyugdíjemelés a várhatóan az ősz elején megismerhető inflációs mutatóktól függ - erről az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) szociális államtitkársága kedden tájékoztatta az MTI-t, jelezve: a novemberi emelés előkészítése a kormány második féléves munkatervében szerepel.

A Napi Gazdaság kedden azt írta, hogy a tervezettnél magasabb infláció miatt az idén is lesz rendkívüli nyugdíjemelés. Az erről szóló előterjesztést a kormány szeptemberben már elfogadhatja, így a törvény szerint a kifizetés novemberben megtörténhet. Nem nagy emelésről van szó, hisz 1,1 százalékpont körüli kiegészítő nyugdíjemelés történhet, de - mint írták - ez is negyede az év eleji 4,2 százalékos emelésnek.

A szociális államtitkárság erre reagálva az MTI megkeresésére azt közölte: a novemberi nyugdíjemelés előkészítése a kormány második féléves munkatervében szerepel feladatként. A januári nyugdíjemelést a költségvetési törvényben a tárgyévre tervezett infláció mértékével azonos mértékben kell végrehajtani. A novemberi emelés pedig attól függ, hogy az infláció tervezett és az év végéig várható mértéke között van-e eltérés, és ha van, az milyen mértékű.
   
Hozzátették, ez utóbbi viszont jelenleg még nem tudható. Ugyanis az év első nyolc hónapjának (januártól augusztusig) tényadatai alapján állapítják meg, hogy év végéig várhatóan mekkora lesz a fogyasztói árnövekedés. Ezeket az adatokat viszont csak szeptemberben teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal.
   
A közlemény szerint a tervezett mértéket összehasonlítják a várható mértékkel. Ha a kettő között legalább 1 százalék az eltérés, vagyis januártól legalább 1 százalékkal magasabb nyugdíjemelés járt volna, akkor novemberben a nyugdíjakat a különbséggel azonos mértékkel fel kell emelni, és az év első 10 hónapjára (januártól októberig) visszamenőlegesen, egy összegben kell kifizetni a különbözetet. Ha 1 százaléknál kisebb a különbség, akkor novemberben a januártól decemberig járó különbözetet szintén egy összegben kell kifizetni, vagyis a teljes évi, 12 havi különbözetet kapják meg a nyugdíjasok.
   
A következő évi januári nyugdíjemeléskor pedig először a novemberben kifizetett összeg egytizenketted részével fel kell emelni a nyugdíjakat, hogy a novemberi emelés beépüljön a nyugdíj összegébe, majd az így felemelt összeget alapul véve történik meg a januári emelés - írta az államtitkárság.
   
A kormány tavaly novemberben egy összegben, 6 százalékkal emelte meg a nyugdíjakat. Akkori közleményében a Miniszterelnökség azt közölte: a kormány a nyugdíjas-társadalomnak tett ígéretét betartva 2012-ben is folytatja a nyugdíjak emelését. A 2012. január 1-jétől folyósított nyugdíjak 4,7 százalékkal emelkedtek meg, így havonta átlagosan 4400 forinttal kaphat többet mintegy másfél millió öregségi nyugdíjas.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

2017 előtt kötött céges biztosítások adója

Surányi Imréné

okleveles közgazda

SZÉP-kártya 2024.01.01-től

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink