hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szellemi tulajdon értéke a vállalkozásban

  • dr. Papp Anna Katalin, LL.M., CLV Partners Csabai és Papp Ügyvédi Iroda

Sok olyan magyarországi cég van, ahol a vezetők nem tudják, milyen értékkel bír az évek alatt felhalmozott tudás, pedig az így létrejött szellemi vagyon igen tekintélyes lehet. Könnyen belátható ugyanakkor, hogy ez vállalkozásonként eltérhet a speciális működés, tevékenység és tudásállomány miatt. Az egyre jelentősebbé váló szellemi tulajdon felértékelésére mára már rengeteg módszer létezik. Írásunkban ismertetjük, milyen elemek alkotják egy vállalat szellemi értékét, és összefoglaljuk, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, ha szeretnénk felmérni vagy növelni e vagyont.

Egy vállalat szellemi értékének elemei

Szellemi alkotások

Szellemi alkotásoknak nevezzük a vállalat munkavállalói által kifejlesztett termékeket, technológiákat, szolgáltatásokat és eljárásokat, melyek jogszabály alapján a munkáltatót illetik meg és védelemben részesülnek. Ide tartozhatnak például konkrétan kifejlesztett technológiai eljárások vagy termékek.

Know-how

Védett ismeret vagy közismertebb nevén know-how az üzleti titoknak minősülő, azonosításra alkalmas módon rögzített, műszaki, gazdasági vagy szervezési ismeret, megoldás, tapasztalat vagy ezek összeállítása. Ebből kifolyólag know-hownak minősülhetnek például különböző folyamatleírások, dokumentációs és nyilvántartási rendszerek vagy akár egy gyártósor összeállításának módja is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen vállalati szellemi értékek léteznek még, valamint, hogy miként és miért kell meghatározni ezeket!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink