hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Saját tőke rendezése beolvadás után

  • adozona.hu

Milyen feltételei vannak annak, hogy beolvadás után a beolvadó társaság rendezze saját tőjékét? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla, az Adózóna szakértője válaszol.

Tekintettel arra, hogy az átalakulás sok konkrét ismeretet igényel egy adott helyezet kezelésére, amelyekre nem állnak rendelkezésre - illetve nem lehet elkerülni egy szakértővel való tételes végigtárgyalás idejét - így néhány általános tanácsot tudok adni.

A beolvadással kapcsolatosan alapkövetelmény, hogy a beolvadás eredményeként a változatlan társasági formában tovább működő társaság saját tőkéje ne legyen negatív előjelű. A beolvadásnál érdemes megvizsgálni a beolvadó társaság vagyontárgyait is, hiszen a beolvadó társaság vagyontárgyai átértékelhetők, ami bizonyos esetekben növelheti a saját tőkét.

A Gt. 120. §-a rendelkezik a pótbefizetés intézményéről. Eszerint a kft társasági szerződése feljogosíthatja a taggyűlést arra, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára. A szerződésben meg kell határozni azt a legmagasabb összeget, amelynek befizetésére a tag kötelezhető, továbbá a pótbefizetés teljesítésének módját, gyakoriságát, ütemezését, valamint a visszafizetés rendjét. A pótbefizetés összege a tag törzsbetétjét nem növeli. A veszteség pótlásához nem szükséges pótbefizetéseket a tagok részére vissza kell fizetni.

Ha a beolvadással megszűnő társaságnál a beolvadást megelőzően már kimutatott veszteség fedezetére a tulajdonosok pótbefizetést teljesítenek a Gt. előírásainak megfelelő módon, és a pótbefizetés visszafizetéséről (a pótbefizetés visszaköveteléséről) a beolvadás keretében a tulajdonosok írásban véglegesen lemondanak, akkor a beolvadó (és nem az átalakulással létrejövő) gazdasági társaság vagyonmérlegeiben a pótbefizetés a lekötött tartalék helyett – szakmai álláspontok szerint - az eredménytartalékban szerepeltethető, amellyel a saját tőke hiánya például orvosolható.

Ezen kívül az is egy lehetőség, hogy a tulajdonosok a veszteséget kimutató társaság részére véglegesen, visszafizetési kötelezettség nélkül adhatnak át pénzeszközöket még a vagyonmérleg-tervezet elkészítését megelőzően, amely összeget a társaságnál rendkívüli bevételként számoljanak el, ezzel csökkentve a veszteséget, és nyereségessé tehető a vagyonmérleg-tervezetet megalapozó számviteli törvénynek megfelelő mérleg szerinti eredmény.

Megoldás lehet az is, ha a tulajdonosok a beolvadást megelőzően (vagy a beolvadás során) úgy emelik meg a jegyzett tőkét, hogy a jegyzett tőke emelésének összegénél magasabb összeget bocsátanak a társaság rendelkezésére, és a jegyzett tőke emelésének összegét meghaladó összeget a tőketartalékba helyezik. Így a tőketartalékba helyezett összeget pedig a tulajdonosok döntésének megfelelően a veszteség rendezésére fordítják a saját tőke elemei átrendezése során.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink