hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Osztalékfizetés több tagnak: lehet-e eltérő mértékben és időben?

  • adozona.hu

Lehetséges-e, és milyen módon, hogy a tagok ne egyenlő mértékben és ne egyenlő időben vegyenek fel osztalékot? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

"Ötven-ötven százalékos tulajdoni hányad esetén hogyan oldható meg, hogy az osztalékfelvételre ne a tulajdoni részarány mértékében, illetve ne ugyanabban az időpontban kerüljön sor? Például az egyik tag 2016-ban, a másik pedig 2017-ben vesz fel osztalékot?" – érdeklődött olvasónk.

Szakértőnk válasza elején leszögezte: érdekes kérdést feszeget az olvasó. A gazdasági társaságokról szóló törvényben (Gt.) foglalt szabályozást felváltó új Ptk. elemzése során hosszas vita folyt szakmai körökben is arról, hogy megengedett-e a törzsbetétek arányától való osztalékeltérítés. A konklúzió vágül is az lett, az, hogy igen, megengedett.

A Ptk.-n kívül jogszabályi rendelkezés is alátámasztja az osztalék mértékének a törzsbetétek arányától való eltérítésének lehetőségét. Ez pedig a 21/2006. IM-rendelet, amelynek 6. számú melléklete tartalmazza a kft. szerződésmintáját. E minta 10.2. pontjában rendelkezhetnek a tagok az eredmény felosztásának kérdéseiről, ahol két választási lehetőség illeti meg őket: egyrészt a törzsbetétek arányában határozható meg az osztalékfizetés, vagy pedig egyedileg megadott arány szerint (tehát a törzsbetétek arányától eltérően).

A cégeljárásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) 128. paragrafusának a) pontjára alapul a fenti rendeletben a társaságiszerződés-minta, amelynek jelentősége, hogy a Ctv. rendelkezései szerint az egyszerűsített cégeljárásban (alapításkor) a fenti minta nem módosítható, csak a választási lehetőség szerinti részeket kell és lehet kitölteni. Tehát a cégeljárási és társasági jogi kérdésekben általános jellegű jogszabálynak (lex generalis) minősülő Ptk. rendelkezéseihez (például a 3:185. paragrafus) képest a rendelet mint speciális jogszabály (lex specialis) szabályozza az eltérés lehetőségét. Erre abszolút módja van, és feltétlenül érvényre juthat a rendeletben meghatározott minta szerinti eltérési lehetőség.

A nem egyenlő mértékben kérdésre tehát a válasz, hogy igen, lehetséges az osztalék eltérítése.

A nem egyenlő időpontban történő osztalékfelvétel már más kérdés. Az osztalék jóváhagyásakor nincs lehetőség arra, hogy csak egyes tagoknak hagyjunk jóvá osztalékot, azt a társasági szerződésben foglalt felosztási mód szerint kell meghatározni. Ugyanakkor az, hogy a jóváhagyott osztalékot ki, mikor veszi fel, már lehet döntés kérdése, például likviditási okokból. Vagyis a jóváhagyott osztalékot eltérő időpontokban is fel lehet venni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Közhasznú tevékenység adómentessége

Pölöskei Pálné

adószakértő

Unión belüli jövedelem adózása, árfolyama II.

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink