hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minden, amit tudni kell a végelszámolásról

  • dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin) ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász, Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Egy cég életében előfordulhat, hogy akár belső indíttatásból, akár külső okokból kifolyólag, de a társaság megszüntetése mellett döntenek a tulajdonosok. Ha a cég jogutód nélkül történő megszüntetésére esik a választás és ha a cég nem fizetésképtelen, végelszámolásnak van helye. A végelszámolás célja, hogy a társaság vagyona a tulajdonosok között kerüljön felosztásra azt követően, hogy a cég összes kötelezettségét teljesítette, tartozásait kiegyenlítette.

A cégek cégnyilvántartásba való bejegyzéssel jönnek létre és cégnyilvántartásból való törléssel szűnnek meg. A cég a gazdasági tevékenység beszüntetésével nem tudja kivonni magát a vonatkozó szabályok hatálya alól, megszűnni a megfelelő vagyonrendezési eljárás sikeres lefolytatásával tud.

A végelszámolás lefolytatásának és a végelszámolással kapcsolatos változások bejegyzésének részletes menetét a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) rögzíti. A Ctv. a végelszámolásra vonatkozó általános rendelkezések mellett szabályozza az egyszerűsített végelszámolást. Az egyszerűsített végelszámolással azok a cégek jogosultak megszűnni, amelyeknek nincsen könyvvizsgálati kötelezettségük a számviteli törvény értelmében.

A végelszámolás során a cég székhelye szerint illetékes cégbíróság jár el.

Ki jogosult a végelszámolás elhatározására?

Végelszámolásra a cég legfőbb szervének elhatározása alapján kerülhet sor. A cég legfőbb szerve határozatot hoz a cég jogutód nélküli megszűnéséről, illetve a végelszámolás elrendeléséről. A határozat rögzíti a végelszámolás kezdő időpontját és kijelöli a végelszámolót, illetve rendelkezik a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, valamint a részvételével működő alapítvány vagy egyesület sorsáról is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből egyebek mellett megtudhatja, mi a jelentősége a kezdő időpontnak, mikor nem lehet végelszámolást elhatározni, ki lehet végelszámoló, és mi a feladata!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink