hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezeken múlik, hogy kapcsoltak-e a vállalkozások

  • adozona.hu

Két kft.-ben két magánszemély fele-fele arányban tulajdonos, akik ügyvezetők, illetve cégvezetők a társaságokban. Kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e? Olvasói kérdésre Erdős Gabriella adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: K+F pályázat során kérdésként merült fel a következő probléma: „A” Kft. és „B” Kft. tulajdonosai mindkét kft.-ben ugyanazok a magánszemélyek 50-50 százalékos tulajdoni hányadban. „A” Kft.-ben az egyik magánszemély az ügyvezető, a másik magánszemély cégvezetői tisztséget lát el, „B” Kft.-ben fordított a tulajdonosok tisztsége. Tehát nem azonos az ügyvezetés a kft.-kben. A pályázatíró mindenféle nyilatkozatokat kér tőlünk arra vonatkozóan, hogy a két kft. kapcsolt vállalkozás, valamint, ha már nem is a tulajdonosi viszonyok miatt, akkor szerinte azért kapcsolt a két vállalkozás, mert szomszédos piacon tevékenykedik. Kérdésem tehát, hogy a fenti vállalkozások kapcsolt vállalkozásnak minősülnek-e, valamint, hogy az Art.-n, a Tao-n és a Ptk.-n kívül figyelembe kell-e vennünk más jogszabályt a kapcsoltság megállapításánál, továbbá, hogy a pályázati kiírás megállapíthat-e eltérő besorolást a törvényekhez képest? 

A kapcsoltság három féle kritérium miatt állhat fenn: többségi tulajdon vagy szavazattöbbség, meghatározó befolyás, vagy közös ügyvezetés miatt. A két kft.-ben senkinek nincs többségi tulajdona, tehát ez alapján csak akkor lehetnek kapcsoltak, ha a magánszemélyek közeli hozzátartozók és ezért a tulajdonukat egybe kell számítani, vagy az egyiknek szavazati többsége van.

A meghatározó befolyás többségi tulajdon nélkül is fennállhat, ha teljesülnek rá a Ptk. definíció elemei. Az új Ptk. 8. könyv első rész 8:2. § határozza meg a többségi, illetve a meghatározó befolyás fogalmát. Eszerint:

(1) Többségi befolyás az olyan kapcsolat, amelynek révén természetes személy vagy jogi személy (befolyással rendelkező) egy jogi személyben a szavazatok több mint felével vagy meghatározó befolyással rendelkezik.

(2) A befolyással rendelkező akkor rendelkezik egy jogi személyben meghatározó befolyással, ha annak tagja vagy részvényese, és

a) jogosult e jogi személy vezető tisztségviselői vagy felügyelőbizottsága tagjai többségének megválasztására, illetve visszahívására; vagy

b) a jogi személy más tagjai, illetve részvényesei a befolyással rendelkezővel kötött megállapodás alapján a befolyással rendelkezővel azonos tartalommal szavaznak, vagy a befolyással rendelkezőn keresztül gyakorolják szavazati jogukat, feltéve, hogy együtt a szavazatok több mint felével rendelkeznek.

(5) A közeli hozzátartozók közvetlen és közvetett tulajdoni részesedését vagy szavazati jogát egybe kell számítani.

Meg kell tehát vizsgálni, hogy ki jogosult például a vezető tisztségviselő visszahívására, mert abban az esetben, ha például ez egyhangú szavazást igényel mindkét kft.-ben, akkor megvalósul a meghatározó befolyás. A közös ügyvezetés is fennállhat a cégvezető miatt, de ebben a kérdésben célszerű lenne állásfoglalás-kérést feltenni, mert a kérdés nem egyértelmű. Én azért gondolom, hogy az ügyvezetés fogalmába nem csak az ügyvezető által végzett munka tartozik bele, mivel a cégvezető is felsővezető, aki a cég irányításával kapcsolatos feladatokat lát el, különös tekintettel arra, ha képviseleti joga is van.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink