Közeledik a határidő! Minden tao-csökkentési lehetőséget figyelembe vett?

  • adozona.hu

Vészesen közeledik a naptári évvel megegyező üzleti éves vállalkozások társasági adó (tao) bevallási határideje, 2024. május 31. A közelgő határidőre való tekintettel a Grant Thornton Magyarország honlapján összegyűjtött számos olyan tao-csökkentési lehetőséget, amelyekről az adóévet követően, de még a beszámoló elfogadása előtt is dönthetnek a vállalkozások, és amelyek segítségével a nyereség minél nagyobb hányadát új befektetéseikre, vagy működési költségeik finanszírozására tudnák fordítani.

1. Fejlesztési tartalék

A fejlesztési tartalék az adózás előtti nyereség összegéig képezhető az adóévben, eredménytartalékból lekötött tartalékba való átvezetés formájában. Az adóalapcsökkentő-tétel figyelembevételének feltétele, hogy a lekötött tartaléknak az adóév utolsó napján is fenn kell állnia és csak meghatározott beruházások következő négy adóévben való megvalósítása során oldható fel. A döntés során fontos tisztában lenni azzal, hogy a fejlesztési tartalék nem kedvezmény, csupán halasztott tao-fizetési kötelezettséget eredményez, viszont akár jelentős összegű kamatmentes forráshoz is juttathatja a vállalkozást a tervezett beruházásai megvalósításához.

2. Kkv-k adókedvezménye

Amennyiben az adózó a tárgyieszköz-beszerzéshez, vagy előállításhoz pénzügyi intézménytől igénybe vett hitelszerződésének megkötése adóévének utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősül, akkor ebben az esetben az eredeti hitelszerződés, a hitel visszafizetésére előírt határidő évének végéig, de legfeljebb amíg a tárgyi eszköz az adózó nyilvántartásában szerepel, az elszámolt kamatok összege adókedvezményként érvényesíthető. Ez az adókedvezmény a fejlesztési adókedvezménnyel csökkentett adó 70 százalékáig érvényesíthető, továbbá mivel ez támogatásnak minősül, így a beruházás jellegétől függően érvényesítése során további összeghatárokat is figyelembe kell venni – emelik ki a Grant Thornton Magyarország szakértői.

3. Kkv-k beruházási adóalap-kedvezménye

Az adóév utolsó napján kis- és középvállalkozásnak minősülő adózók csökkenthetik adózás előtti eredményük összegéig az adóalapjukat, a következő beruházások kapcsán:

  • a korábban még használatba nem vett ingatlan értékével;
  • a korábban még használatba nem vett, a műszaki berendezések, gépek, járművek közé sorolandó tárgyi eszköz üzembe helyezése érdekében elszámolt adóévi beruházások értékével;
  • az ingatlan bekerülési értékét növelő adóévi felújítás, bővítés, rendeltetés-változtatás, átalakítás értékével;
  • valamint az immateriális javak között az adóévben állományba vett, korábban még használatba nem vett szoftvertermékek felhasználási joga, szellemi termék bekerülési értékével.

Ezen adóalap-csökkentési lehetőség is, de minimális támogatásnak minősül, így a beruházás jellegétől függően érvényesítése során további összeghatárokat is figyelembe kell venni – figyelmeztetnek a Grant Thornton Magyarország szakértői.

4. Értékcsökkenési leírás figyelembevétele

Amíg a számviteli törvény szerinti értékcsökkenési leírás költsége és a kivezetett eszközök könyv szerinti értéke növeli az adózás előtti eredményt, addig a társaságiadó-törvény által elismert értékcsökkenési leírás értéke és a kivezetett eszközök számított nyilvántartási értéke csökkenti azt. A számviteli törvény az eszközök hasznos élettartama és várható maradványértékük alapján határozza meg az eszközök értékcsökkenési leírását. Ezzel szemben a társaságiadó-törvény számos eszköz esetében előre rögzített lineáris értékcsökkenési leírást ír elő, illetve bizonyos esetekben választási lehetőséget is biztosít a főszabály szerinti kulcstól magasabb mértékű értékcsökkenési leírás választására.

Az utóbbi választás alapján fordulhat elő olyan eset, hogy a társaság a számviteli törvény szerint választott értékcsökkenési leírási kulcsnál magasabb társaságiadó-törvény szerinti értékcsökkenési leírási kulcsot választ. Így az eszköz hasznos élettartamának kezdeti éveiben csökkentheti társasági adóját, hiszen a magasabb társasági adó törvény szerint megállapított értékcsökkenési leírás adóalap csökkentő tételnek minősül.

5. Munkaerő-állomány kapcsán igénybe vehető kedvezmény

Az adókalkuláció során érdemes ellenőrizni a munkaerő-állományt is.

Megváltozott munkaképességű dolgozó kedvezménye

Megváltozott munkaképességű személyenként havonta fizetett munkabér, de legfeljebb az adóév első napján érvényes minimálbér összegével csökkenthető a társasági adó alapja. A kedvezmény feltétele, hogy a társaság átlagos állományi létszáma nem haladhatja meg a 20 főt.

Szakképzéshez kapcsolódó kedvezmény

A szakképzési munkaszerződés keretében duális képzőhelyen folytatott szakirányú oktatásban részt vevő tanulónként a megkezdett hónap után havonta a minimálbér 24 százaléka érvényesíthetőadózás előtti eredményt csökkentő tételként.

Speciális foglalkoztatotti körhöz kapcsolódó adóalap-kedvezmények

Az előző pontban említett szakképzésben részt vett tanulók közül, aki sikeres szakmai vizsgát tett, és őket a vállalkozás tovább foglalkoztatta, illetve a korábban munkanélküli, vagy a szabadulást követő 6 hónapon belül alkalmazott szabadságvesztésből szabaduló személy, illetve a pártfogó felügyelet hatálya alatt álló személyek foglalkoztatásának ideje, de legfeljebb 12 hónapon át befizetett szociális hozzájárulási adóval csökkenthető a társasági adó alapja – emelik ki a Grant Thornton Magyarország szakértői.

6. Kapcsolt vállalkozások által végzett kutatás-fejlesztési tevékenység utáni adóalap-kedvezmény

A társasági adó alanya a saját tevékenységi körében végzett kutatás-fejlesztési tevékenység után, ha nem érvényesíti teljes összegben a kedvezményt, akkor a fennmaradó részt a kapcsolt vállalkozása is figyelembe veheti adózás előtti eredményt csökkentő tételként. Így érdemes lehet a kapcsolt vállalkozásoknak ezzel az átadható opcióval élni.

Az átadáshoz az alábbi feltételek teljesülése szükséges:

  • a kutatásfejlesztési tevékenységnek mindkét kapcsolt vállalkozás bevételszerző tevékenységéhez kapcsolódnia kell,
  • a maradék kedvezményt igénybe vevő vállalkozás rendelkezzen az adóbevallás benyújtásáig a kapcsolt vállalkozása előírás szerinti adat tartalmú írásos nyilatkozatával is.

A fenti lehetőségek egyrészt csökkentik a 2023. évi társasági adó összegét és így csökken a május 31-én fizetendő adókülönbözet, amennyiben a tényleges adó összege magasabb volt az év közben megfizetett adóelőlegnél, vagy ha az adókülönbözet magasabb volt a tényleges adónál, akkor a különbözet vissza is igényelhető. Továbbá nem elhanyagolható előny az sem, hogy a 2023. évi társasági adó csökkentésével csökken a 2024. második és 2025. első félévre fizetendő tao-előleg összege is, amely javítja a társaság likviditási helyzetét. Tehát érdemes átgondolnia minden vállalkozásnak, még az adóévi kalkuláció véglegesítése előtt a fenti lehetőségeket – írják.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlaneladások minősítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Teljesítés helye, szálláshely

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 június
H K Sze Cs P Sz V
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Együttműködő partnereink