hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Passzolnak a méretek? Ezek a kkv-besorolás feltételei

  • Pölöskei Pálné

Az adó- és támogatási rendszerben számos olyan kedvezmény létezik, amelyeket kizárólag kis- és közepes vállalkozások vehetnek igénybe. Azt járjuk körül, hogyan kell meghatározni egy vállalkozás besorolását és milyen nüanszokra kell figyelni.

Kis- és közepes vállalkozás meghatározása

A kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (kkv törvény) fogalmazza meg, hogy egy vállalkozás mikor tekinthető mikro-, kis– és középvállalkozásnak. A kategóriába sorolás a foglalkoztatotti létszám és a pénzügyi mutatók (nettó árbevétel /vagy a mérlegfőösszeg) összege alapján történik, amelyet maguknak a vállalkozásoknak kell elvégezni. A kkv törvény szerint kis- és középvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek

a)     az összes foglalkoztatottjainak létszáma 250 főnél (kisvállalkozás esetén 50 főnél, mikro vállalkozás esetén 10 főnél) kevesebb, és

b)    éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió (kisvállalkozásnál legfeljebb 10 millió, mikro vállalkozásnál legfeljebb 2 millió) eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió (kisvállalkozásnál legfeljebb 10 millió, mikro vállalkozásnál legfeljebb 2 millió) eurónak megfelelő forintösszeg.

A létszám és pénzügyi mutatók közül valamelyiknek kell felelni, ahhoz, hogy egy vállalkozás kis- vagy közepes vállalkozásnak minősüljön? Ha a két pénzügyi mutató közül az egyik meghaladja a határértéket, de a másik alatta marad valamelyik kisvállalkozási kategóriának vagy a közepes vállalkozásra előírt értéknek és a létszám feltétel is teljesül, akkor a vállalkozás lehet kis-vagy közepes vállalkozás.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: milyen egyéb feltételeket kell figyelembe venni a kkv-k besorolásánál!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cserepótló vétel, illeték

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szerződéskötés

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

EPR

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink