adozona.hu
Óriási pofon Brüsszeltől, 700 millió eurós bukás a multiknak
//adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Oriasi_pofon_Brusszeltol_700_millio_euros_b_2JZ8ZM
Óriási pofon Brüsszeltől, 700 millió eurós bukás a multiknak
Jogellenes a belga többletnyereségadó-megállapítási rendszer, így az azt kihasználó multinacionális vállalatoknak mintegy 700 millió euró adót kell befizetniük – közölte az Európai Bizottság.
Legalább 35, uniós országban bejegyzett multinacionális cég használta ki a belga többletnyereségadó-megállapítási rendszer nagyvonalúságát, de most ezeknek a nagyvállalatoknak be kell fizetniük a bizottság becslése szerint közel 700 millió euró, mintegy 217 milliárd forint adótartozást – írta közleményében az uniós intézmény a vállalatok megnevezése nélkül.
Az Európai Bizottság által 2015 februárjában indított részletes vizsgálat rámutatott, hogy a többletnyereségadó-megállapítási rendszer indokolatlanul eltér mind a belgiumi társaságiadó-rendszer bevett gyakorlatától, mind az úgynevezett "szokásos piaci ár elvétől". Ennek értelmében a bizottság kimondta, hogy az említett rendszer keretében nyújtott szelektív adókedvezmények ellentmondanak az uniós állami támogatási szabályoknak.
A bizottság arra kötelezi Belgiumot, hogy a jövőben tartózkodjon a többletnyereségadó-megállapítási rendszer alkalmazásától, illetve a tisztességes verseny helyreállítása érdekében szedje be a meg nem fizetett adót.
A 2005-től alkalmazott belgiumi adórendszer lehetővé tette, hogy bizonyos multinacionális vállalatcsoportok, feltételes adó-megállapítások alapján, a szokásosnál lényegesen kevesebbet adózzanak Belgiumban.
"Belgium lényeges adóelőnyt biztosított egyes multinacionális vállalatoknak, és ez az uniós állami támogatási szabályokba ütközik. Torzult a verseny, hiszen a kisebb - nem multinacionális - piaci szereplők hátrányos helyzetbe kerültek" – idézte Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős biztost az uniós bizottsági közlemény.
A rendszer csupán bizonyos multinacionális csoportoknak kedvezett, míg az önálló, csoporthoz nem tartozó és kizárólag Belgiumban tevékenykedő vállalatok nem kaphattak hasonló kedvezményeket.
A bizottság véleménye szerint a rendszer súlyos versenytorzító hatást gyakorolt az uniós egységes piacra, és a gazdasági ágazatok széles körét érintette.
Az Európai Bizottság újabb csomaggal kívánja előmozdítani a társaságiadó-kikerülés elleni küzdelmet uniós és világszinten. A javaslatok azon az egyszerű elven alapulnak, hogy minden vállalat a nyereség keletkezésének helyén fizessen adót. A bizottság január 27-én ismerteti azt a csomagot, amely egyúttal meghatározza a jó adóügyi kormányzás normáinak nemzetközi végrehajtására vonatkozó, összehangolt uniós megközelítést is – írta közleményében az uniós intézmény.
Hozzászólások (0)