adozona.hu
Nemzetközi adóreform: az Európai Parlament a minimális társasági adókulcs mellett
//adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Nemzetkozi_adoreform_az_Europai_Parlament_a_AGO91C
Nemzetközi adóreform: az Európai Parlament a minimális társasági adókulcs mellett
A május 18–19-i plenáris ülésen az EP-képviselők várhatóan támogatják a 2023-tól érvényes globális, minimális társasági adókulcs új szabályait, olvasható az Európai Parlament hivatalos oldalán.
A képviselők nemzetközi adóreformokat szorgalmaznak, amióta a 2010-es évek közepén számos botrány mutatott rá arra, hogy sok multinacionális vállalat olyan országokba viszi a nyereségét, ahol kevés alkalmazottja és érdekeltsége van, de kedvezményes adózási feltételek vannak.
Az Európai Parlament szerdán Brüsszelben tárgyalja a gazdasági szakbizottság jelentését a nagy multinacionális vállalatok minimális társasági adókulcsának biztosításáról. Az irányelv azokra a cégekre vonatkozik majd, amelyek forgalma legalább évi 750 millió euró.
2021 decemberében az OECD és a G20-tagországok átfogó adóreformról állapodtak meg a gazdaság digitalizációja által felvetett adókihívások kezelésére. Nem sokkal ezután a Bizottság közzétette javaslatát a reform uniós jogba való átültetéséről.
Míg az Európai Parlament többé kevésbé egyetért a Bizottság végrehajtási ütemtervre vonatkozó javaslataival, a képviselők felülvizsgálati záradékot kérnek arra a küszöbértékre, amely felett a multinacionális vállalatra a minimális adókulcs vonatkozna. Szeretnék továbbá, hogy a Bizottság értékelje a jogszabály fejlődő országokra gyakorolt hatását.
A nyereségátcsoportosítási gyakorlatok megelőzése
A Bizottság 2018-ban javasolta a „digitális gazdaság méltányos megadóztatása” csomagot, de a globális megállapodás hiánya és a Tanácsban kialakult nézeteltérés azt eredményezte, hogy egyes uniós országok saját nemzeti digitális adókat alakítottak ki, ami kereskedelmi feszültségekhez vezetett.
Az OECD-megállapodás kétlépcsős megoldást javasol a széttagoltság kezelésére. Az első lépcső a legnagyobb és legjövedelmezőbb multinacionális vállalatok adózási jogainak egységes megközelítésén alapul. A második 15 százalékos minimális társasági adókulcsot vezet be, hogy mérsékelje a nyereség átcsoportosítását oda, ahol nincs vagy nagyon alacsony az adózás mértéke.
A plenáris ülésen dől el az Európai Parlament véleménye azokról az intézkedésekről, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a minimális társasági adóról szóló megállapodást beépítsék az uniós jogba. Az Európai Parlament véleményét figyelembe kell venni, amikor a Tanács tagállamai egyhangúlag elfogadják a végleges szöveget.
Hozzászólások (0)