adozona.hu
Jöhet a BEFIT: közös uniós keretrendszer a társasági adó alapjának számítására
//adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Johet_a_BEFIT_kozos_unios_keretrendszer_a_t_9K86ZS
Jöhet a BEFIT: közös uniós keretrendszer a társasági adó alapjának számítására
Az Európai Bizottság a múlt héten javaslatot tett a társasági adó alapjának közös számítási keretrendszerére: ennek elnevezése Business in Europe: Framework for Income Taxation, rövidítve BEFIT – számol be közleményében a Deloitte.
A társasági adó alapjának közös számítási keretrendszerét azon multinacionális vállalatcsoportoknak lenne kötelező alkalmazni, amelyek éves összesített árbevétele eléri, illetve meghaladja a 750 millió euró összeget. A kötelező alkalmazás ezen küszöbértéke igazodik a tavaly decemberben, mind a 27 tagállam által elfogadott irányelven alapuló globális minimumadó alkalmazásának küszöbértékéhez. A kötelezett vállalkozások körét ugyanakkor szűkíti, hogy a BEFIT a 75 százalékos tulajdonosi hányadot elérő vállalkozások alcsoportjára korlátozódik.
A javaslat szerint az új irányelv alkalmazása meghatározott feltételek teljesülése esetén olyan multinacionális vállalatcsoportoknak is kötelező lenne, amelyeknél a végső anyavállalat, székhely harmadik országban található, de az EU területén székhellyel rendelkező vállalkozások alkotják.
A globális minimumadóhoz hasonlóan a kiindulópont a számviteli adózás előtti eredmény. Ennek érdekében a BEFIT-csoport minden egyes tagjának ugyanazt a számviteli standardot kell alkalmazni. Az alkalmazott számviteli standard az EU által elfogadott, a nemzeti számviteli szabályozás (GAAP) vagy a nemzetközi pénzügyi beszámolási standard (IFRS) lehet.
Az egyszerűsítés érdekében a BEFIT-javaslat a globális minimumadóval való összehasonlításban a kiigazításokat egy szükséges minimumra korlátozza. A BEFIT egyik legjelentősebb eleme és célja, hogy egyrészt egyszerűsítse a transzferár-megfelelést, másfelől pedig az EU-n belül bezárja a transzferárazás agresszív adótervezési célokra történő használatának kiskapuit.
Jelentős egyszerűsítés lenne, ha a BEFIT alkalmazására kötelezett, illetve az azt választó multinacionális vállalatcsoportok az „egyablakos ügyintézés” keretében egy tagállam adóhatóságánál tudnának bejelentkezni, és a társasági adóval kapcsolatos minden kötelezettségüknek eleget tenni – ecseteli Póczak Ferenc a Deloitte adóosztályának partnere.
A tervek szerint az adóellenőrzés és a vitarendezés továbbra is az egyes tagállamok szintjén maradna, de bizonyos esetekben az adóellenőrzéseket a meglévő jogszabályi keret alapján közösen kell elvégezni.
A javaslatcsomag több kérdést is felvett, és a korábbi tervekhez hasonlóan a részletek még kidolgozásra várnak. Kérdésként merül fel, hogy a gyakorlatban ténylegesen segíteni fogja-e a BEFIT az éppen bevezetett globális minimumadó kalkulációját, illetve valóban adminisztrációs egyszerűsítéssel és költségcsökkentéssel jár-e ez a kezdeményezés – mutat rá Reich András a Deloitte adóosztályának szenior menedzsere.
A javaslat szerint a BEFIT-szabályokat 2028. január 1-jéig kellene az EU tagállamainak a nemzeti jogrendszerükbe átültetniük, tehát még van idő a részletek kidolgozására és a felmerülő bizonytalanságok feloldására.
Hozzászólások (0)