hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Alultőkésített a cége? Így kell növelni az adózás előtti eredményt

  • adozona.hu

Alultőkésítés esetén az adózónak növelnie kell az adózás előtti eredményt. Ennek szabályairól adott tájékoztatást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény [Tao. tv.] 8. § (1) bekezdésének j) pontja szerint – alultőkésítés címén – meg kell növelni az adózás előtti eredményt, ha az adózó kötelezettségeinek adóévi napi átlagos állománya [8. § (5) bekezdés a) pont] meghaladja a saját tőke adóévi napi átlagos állományának [8. § (5) bekezdés b) pont] háromszorosát.

A szabályozás alkalmazásához a következők figyelembevétele szükséges.

I. Kötelezettségek

A kötelezettségek meghatározásánál – a Tao. tv. 8. § (5) bekezdés a) pontja szerint – a következő tételek adóévi napi átlagos állományát kell figyelembe venni:

(+) Kapott kölcsön (kivéve a pénzügyi intézménnyel szemben fennálló tartozást).

Kötelezettségnek minősül a – nem pénzügyi intézménytől – kapott kölcsön, például az üzleti partnertől kapott kölcsön, a tagi kölcsön, függetlenül attól, hogy a kölcsön-nyújtás kamatfizetéssel vagy kamatmentesen történt. Utóbbi indoka, hogy a Tao. tv. 8. § (5) bekezdés a) pontja első fordulatánál a kamatfizetés, vagy a 18. § szerinti, transzferár miatti csökkentés alkalmazása nem feltétel.

(+) Zárt körben forgalomba hozott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír miatt fennálló tartozás és a váltótartozás (kivéve a szállítói tartozás kiegyenlítése miatt fennálló váltótartozást).

A kötelezettségek között kell számba venni a zárt körben kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapír – például kötvény – miatt, de nem kell figyelembe venni a nyilvános forgalomba kibocsátott értékpapír (kötvény) miatt fennálló kötelezettséget. Kötelezettségnek minősül a nem szállítói tartozás kiegyenlítése miatt fennálló váltótartozás is. Mindkét esetben a kötelezettséggé minősítés független attól, hogy kamatfizetéssel vagy kamatmentesen történt.

(+) Minden más, a mérlegben kimutatott kölcsönnek, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak, illetve váltótartozásnak nem minősülő kötelezettség, amelyre az adózó az eredménye terhére kamatot fizet.

Ide tartozik – az előző két csoportba nem sorolható – minden más olyan kötelezettség, amelynek alapján kamatfizetés történik. Ilyen többek között a cash pooling, azaz a csoportos számlavezetés is. A csoportos számlavezetésben részt vevő tagok az általuk befizetett saját pénzösszegen túli kifizetéseinek (kötelezettségeinek) teljesítésére felhasznált összegre a nem pénzügyi intézménynek kamatot fizetnek, hiszen mint más tagoktól „kölcsönt” igénybe vevők kamat fizetésére kötelezettek. A fizetett kamatok összegét a tagoknak a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény [Szt.] értelmében a fizetett kamatok, kamatjellegű ráfordítások között kell elszámolniuk.

(+) Minden más, a mérlegben kimutatott kölcsönnek, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak, váltótartozásnak, illetve kamatfizetést megalapozó tartozásnak nem minősülő kötelezettség, amelyre tekintettel az adózó az adózás előtti eredményét a 18. § szerint csökkenti.  

Ilyen – az előző három csoportba nem sorolható – kötelezettség keletkezhet az egymással kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adózók valamely egyéb kötvénye, illetve kamatozó részvénye kapcsán, amelyek közül azon ügyletek figyelembevétele szükséges, amelyeknél az adózó – a Tao. tv. 18. § alapján – a szokásos piaci ártól eltérő áralkalmazás következtében csökkenti az adózás előtti eredményét. Nem tartozik ide a kapott kölcsön, mivel azt kapcsolt felek esetén is, az első csoportba tartozó kötelezettségként kell számba venni.

(–) Az előzőek csökkenthetők a mérlegben a befektetett pénzügyi eszközök között, a követelések között vagy az értékpapírok között kimutatott pénzkövetelés összegével.

A kötelezettség-állomány csökkenthető a mérlegben a befektetett pénzügyi eszközök [Szt. 27. § (1) bekezdés] között, a követelések [Szt. 29. § (1) bekezdés] között vagy az értékpapírok [Szt. 30. §] között kimutatott pénzkövetelés összegével. Ilyen jogcím – többek között – a kölcsön-nyújtás (amellyel „mérsékelhető” a kapott kölcsönök kötelezettségként kimutatott összege). A különféle szállítási, vállalkozási, szolgáltatási és egyéb szerződésekből eredő fizetési igények (vevőkövetelések) nem csökkentik a kötelezettség-állományt.

II. Kötelezettségnek nem minősülő tételek

Nem minősül „kötelezettségnek” a pénzügyi intézménnyel (a hitelintézettel és a pénzügyi vállalkozással) szemben fennálló tartozás, illetve nincs növelő tétel az ilyen tartozás során felmerülő kamattal. A Tao. tv. ugyanis – a 8. § (1) bekezdés j) pontjában – általános kivételként rögzíti, hogy a pénzügyi intézménnyel szemben fennálló tartozás teljes egészében figyelmen kívül hagyandó a 8. § (5) bekezdés a) pontja szerinti kötelezettségek, illetve – azzal összefüggésben – az alultőkésítési korrekció köréből.

Nem minősül „kötelezettségnek” a szállítói tartozás kiegyenlítése miatt fennálló váltótartozás.

Nem kell figyelembe venni a pénzügyi intézménynél a pénzügyi szolgáltatási tevékenységgel kapcsolatban, annak érdekében fennálló tartozást (ha az ilyen adózó tartozik).

Nem kell „kötelezettségként” számba venni a szállítói szerződésekből eredő tartozást, de csak akkor, ha ahhoz az adózónál nem kapcsolódik adózás előtti eredmény-csökkentés a 18. § alapján. Ilyen eset lehet, ha a tartozás független féllel kötött, vagy magánszeméllyel kötött szerződés alapján jött létre, vagy a kapcsolt vállalkozással szemben fennálló szállítói tartozás kapcsán az adózó – a szerződés szerinti ellenérték következtében – nem alkalmaz korrekciót, vagy növel a 18. § alapján.

Ennek indoka, hogy a Tao. tv. 8. § (5) bekezdés a) pontjának harmadik fordulata szerint az egyéb, a mérlegben kimutatott kölcsönnek, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak, illetve váltótartozásnak nem minősülő kötelezettséget abban az esetben kell figyelembe venni az alultőkésítési szabálynál, ha arra az adózó kamatot fizet (vagy csökkenti az eredményét a 18. § alapján). Az alultőkésítési szabálynál azokat a fizetendő kamatokat kell figyelembe venni, amelyek – tartalmukat tekintve – valamilyen kölcsönügylet alapján kerülnek kifizetésre. Mivel a szállítói szerződésekből eredő lejárt kötelezettségek utáni késedelmi kamat funkcióját tekintve nem (pénz)kölcsönhöz kapcsolódik, hanem egy szerződésben vállalt kötelezettség késedelmes teljesítésének szankciója, azt az Szt. sem tekinti kamatnak, és így a Tao tv. sem [az 1. § (5) bekezdése alapján]. Ez azt eredményezi, hogy a szállítói szerződésből eredő tartozást, mint „egyéb kölcsönnek, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírnak, váltótartozásnak nem minősülő kötelezettség”-et nem kell figyelembe venni a Tao. tv. 8. § (5) bekezdés a) pontjánál, mert esetében nem teljesül az ezt követő feltétel („arra az adózó kamatot fizet”), így a szállítói szerződés utáni késedelmi kamat összegével az adózás előtti eredményt sem kell megnövelni a Tao. tv. 8. § (1) bekezdés j) pontja alapján.

III. Az alultőkésítéshez kapcsolódó adóalap-növelő tétel

Az I-II. pontok szerinti kötelezettségek kamatának és a kapcsolt vállalkozások között alkalmazott – szokásos piaci ártól eltérő – ellenérték miatt felmerült adóalap-csökkentő tételnek akkora hányada növeli az adózás előtti eredményt, amekkora arányt a saját tőke háromszorosát meghaladó kötelezettségrész képvisel az összes kötelezettségen belül.

A korrekciós kötelezettség tehát a túllépéssel arányos, számításának alapját pedig az alábbiak képezik:

- a 8. § (5) bekezdés a) pontja szerinti kötelezettség (kivéve a pénzügyi intézménnyel szemben fennálló kötelezettséget) – az adóévben ráfordításként, eszköz bekerülési értéke részeként elszámolt – kamata. 

A szabály alkalmazásában minden olyan kamatot figyelembe kell venni, amely – tartalmát tekintve – valamilyen kölcsönügylet alapján kerül kifizetésre, ide nem értve a pénzügyi intézménnyel szemben fennálló kötelezettség kamatát (így például nincs korrekció a betéti kamat arányos részével). A kamat fogalmát – a Tao. tv. 1. § (5) bekezdése értelmében – az Szt. rendelkezéseire figyelemmel, azzal összhangban kell értelmezni. Az Szt. 85. § (2) bekezdése szerint a kamatot és a kamatjellegű kifizetéseket a „pénzügyi műveletek ráfordításaként” kell elszámolni.

A kapott kölcsön adóévi kamata (kamatráfordítás) mellett felmerülhet, hogy a kamat az eszköz bekerülési értékének részeként kerül elszámolásra. Ilyen esetben, például egy beruházás megvalósításához felvett hitelre fizetett kamat összegére is – amely a beruházási számlán kerül elszámolásra – vonatkozik a korrekció.

- a 8. § (5) bekezdés a) pontja szerinti kötelezettség (kivéve a pénzügyi intézménnyel szemben fennálló kötelezettséget) alapján a 18. § (1) bekezdés a) pontja alapján az adózás előtti eredmény csökkentéseként figyelembe vett összeg (függetlenül attól, hogy az ügyletet melyik évben kötötték).

A növelő tétel alkalmazási kötelezettség csak akkor áll fenn, ha az alapul szolgáló kötelezettség – kapcsolt vállalkozással szemben kimutatott kötelezettségként – szerepel az adóévi beszámolóban (a mérlegben). Azt követően, hogy a tartozás kiegyenlítésre kerül, korrekció alkalmazása fel sem merülhet, akkor sem, ha az adózó az ügylet során csökkentő tételt érvényesít a 18. § alapján, mivel ez a csökkentő tétel nem a mérlegben kimutatott kötelezettséghez kapcsolódik.

Képlet az alultőkésítés miatti korrekció számítására:

Növelő tétel = (kamat + 18. § alapján csökkentő tétel) x [kötelezettségek – (3 x saját tőke)]

kötelezettségek

A kötelezettségek és a saját tőke esetén azok adóévi napi átlagos állományát kell figyelembe venni. A szabály alkalmazásában nem része a saját tőkének a tárgyévi mérleg szerinti eredmény és az értékelési tartalék. 

Példa:

„A” cég 2014. évi adatai:

– 1. sz. kapott kölcsön „B” cég kapcsolt féltől 2 000 millió forint 15% kamatra (január 1.-december 31. között),

– 2. sz. kapott kölcsön „C” cég kapcsolt féltől 400 ezer forint kamatmentes (január 1.-december 31. között),

– Piaci kamat mindkét kölcsön esetén 20%,

– „B” cégtől bérbe vett helyiség 600 ezer forintért, bérleti díj piaci áron 700 ezer forint (összesen az adóévben 120 napon át áll fenn, ezért 600/365 x 120 = 197 eFt a napi átlagos állomány),

– Áruszállításból fennálló vevőkövetelés 200 ezer forint (az adóévben 60 napig áll fenn, ezért 200/365 x 60 = 33 ezer forint a napi átlagos állomány),

– Saját tőke napi átlagos állományának 3-szorosa 2,100 millió forint (az adóév minden napján 700 ezer forint).

Kötelezettség: (2 000 000 + 400 000) 2 400 000 forint

Kötelezettség 2 400 000 forint > Saját tőke 3-szorosa 2 100 000 forint  korrekciót számolni kell

Kamat: (2 000 000 x 15%) 300 000 forint

„A” cég a kapcsolt felektől (társaságoktól) kapott kölcsön után a szokásos piaci kamatnál kevesebb kamatot (15%, illetve 0) fizet, így az adózás előtti eredménye nagyobb, mint a piaci ár alkalmazása mellett lett volna, ezért

csökkentő tétel [18. § (1) bekezdés a) pont]:

[(2 000 000 x 5%) + (400 000 x 20%)] = 180 000 forint;

növelő tétel [8. § (1) bekezdés j) pont]:

(300 000 + 100 000 + 80 000) x [(2 400 000 – 2 100 000) : 2 400 000] = 60 000 forint.

[Nemzetgazdasági Minisztérium 17447/2014. – NAV Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály 2216226186/2014.]

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink