A NAV szorításában: élőmunka-igényes szolgáltatások fokozott ellenőrzése

  • dr. H. Nagy Dániel, Partner, Adó- és Jogi Szolgáltatások, Forvis Mazars

Az adóhatósági ellenőrzések során a Forvis Mazars az ügyfélkörében egyre gyakrabban tapasztalja az élőmunka-igényes szolgáltatások igénybevételének mélyreható vizsgálatát. Írásukban a közelmúltban kirajzolódó adóhatósági gyakorlatot osztják meg az olvasókkal.

A legfrissebb tapasztalatok szerint a NAV kiemelt figyelmet fordít az egyéni vállalkozókkal kötött szerződésekre, különösen a nagy élőmunka-igényű szolgáltatások (például takarítás, telephelyrendezés, árurakodás, őrzés-védelem) esetében, melyek tipikusan az adócsalás veszélyének fokozottan kitett területek. Több esetben is találkoztak olyan vizsgálattal, amelynek során a NAV az egyéni vállalkozói számlákról megállapította, hogy nem hitelesek, így megtagadta az érintett cég azokra alapozott áfalevonási jogát.

A NAV által megfogalmazott iránymutatás szerint azon cégektől, amelyek ilyen szolgáltatásokat vesznek igénybe, elvárt a fokozott körültekintés, vagyis, hogy a rendelkezésükre álló eszközökkel megtegyenek minden tőlük telhetőt az adókijátszás elkerülése érdekében, ami minden olyan intézkedést magában foglal, ami a számlakibocsátó működési körülményeivel, képviseletével, teljesítési képességével kapcsolatos. Az ismert esetek fő üzenete, hogy egy ellenőrzés során nem elég bemutatni a szolgáltatások elvégzését alátámasztó teljesítésigazolásokat, hanem kiemelten fontos a megfelelő és alapos úgynevezett üzleti ellenőrzési eljárás lefolytatása és dokumentálása, illetve a számlán kívüli egyéb, az ügyletet alátámasztó dokumentumok megléte is.

A fentiekre figyelemmel mindenképpen érdemes ellenőrizni nem csak a leendő, hanem a már meglévő partnereket is. A megfelelő üzleti ellenőrzési eljárás konkrét tartalma minden esetben függ az adott partnerek és szolgáltatások egyedi körülményeitől.

Általánosságban elmondható, hogy a gyakorlatban nem elegendő arról meggyőződni, hogy a partner működő, érvényes adószámmal rendelkezik és a képviseletében a törvényes képviselő jár el, a NAV ezeken felül elvárja a partner ellenőrzését a nyilvánosan elérhető adatbázisok használatával (például Opten cégellenőrző funkció vagy a NAV honlapján közzétett adatbázisok, többek között a jelentős összegű adótartozással rendelkező vagy végrehajtás alatt álló adóalanyok, alkalmazottat bejelentés nélkül foglalkoztatók, illetve a megbízható adózók listája). Az adóhatóság ezzel kapcsolatban hivatalos tájékoztatást is közzétett a honlapján, listázva az információgyűjtésre szolgáló, alapvető nyilvános adatbázisokat (jelezve, hogy a közölt lista nem kimerítő).

A megrendelőnek ezen túlmenően minden megismerhető információval és kockázattal tisztában kell lennie, így például a partnernél lefolytatott kapcsolódó vizsgálatoknak a tudomására hozott eredményével, vagy azokkal a sajtóhírekkel, amelyek utalnak az adott iparág adócsalásnak való kitettségére, de figyelemmel kell lennie a saját maga által tapasztalt, az érintett szektorban szokatlan ügyletekre is. Gyanút kelthet például egy ügylet, ha a fizetendő szolgáltatási díj olyan alacsony, hogy biztosan nem nyújthat fedezetet a felmerülő bérköltségekre és közterhekre sem.

Az élőmunka-igényes szolgáltatások esetében kiemelten fontos, hogy a megrendelő meggyőződjön arról, hogy a leendő partner rendelkezik-e a munka elvégzéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételekkel. Az Opten adatbázis vagy az Egyéni vállalkozók nyilvántartása alapján a szolgáltatást igénybe vevő meggyőződhet például arról, hogy van-e foglalkoztatotti adat az egyéni vállalkozóra vonatkozóan. Ha a partner nem rendelkezik munkavállalókkal, egyéb módon kell informálódnia arról, hogy miképpen biztosítja a munka elvégzéséhez szükséges munkaerőt (például alvállalkozó bevonásával).

A NAV elvárja azt is, hogy a megrendelő részletes nyilvántartással rendelkezzen a munkát elvégző, a telephelyén megjelenő személyekről (akár jelenléti ívvel, akár a partnertől kapott tájékoztatással), illetve a munkavégzéshez esetlegesen szükséges gépjárművekről vagy egyéb gépekről is. Gépjárművek esetében a nyilvántartásban a telephelyre belépő kocsik számát, típusát, rendszámát kell rögzíteni. Engedélyköteles vagy egyéb jogszabályi előíráshoz kötött tevékenység esetében pedig mindenképpen ellenőrizni kell, hogy a partner rendelkezik-e a szükséges engedélyekkel, illetve az előírásokat teljesíteni tudja-e (például a szolgáltatási díj fedezi-e az iparágban előírt minimum bérköltséget, ha van ilyen).

A Forvis Mazars tapasztalatai szerint a NAV nem csak a jelentős összegű áfalevonások esetén végzi el a fenti ügyletek alapos vizsgálatát: a szóban forgó áfa összegére való tekintet nélkül, vagyis az egészen kis összegek esetében is vizsgálat alá vonhatja az ilyen tranzakciókat. Habár az ellenőrzések egy része csak jogkövetési vizsgálat keretében valósul meg, a NAV ezeken keresztül is jelzi, hogy egy későbbi ellenőrzés során milyen megállapítások születhetnek, ha az adott társaság nem hajtja végre a szükséges változtatásokat.

Ha az ellenőrzések során kétségek támadnak a vállalkozók működésével kapcsolatban, úgy érdemes megfontolni akár az üzleti kapcsolat megszüntetését is. A múltbeli tranzakciókra vonatkozóan pedig javasolt felülvizsgálni, hogy a korábban befogadott számlák áfatartalma a jogszabályoknak megfelelően került-e levonásra, és szükség esetén áfaönellenőrzést benyújtani az érintett időszakra. Általánosságban pedig javasolt megvizsgálni a társaság által alkalmazott partnerellenőrzési eljárást (akár erre vonatkozó külön szabályzatban rögzíteni a folyamatot, az ellenőrizendő adatbázisok és információk körét), nagy számú partner esetében pedig akár automatizált megoldás igénybevétele is szükségessé válhat.

A tartalom a Forvis Mazars megbízásából készült. A cikk létrehozásában az Adózóna.hu szakértői nem működtek közre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Öregségi nyugdíj elutasítása

Winkler Róbert

nyugdíjszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink