adozona.hu
Munkavégzés külföldről – mire figyeljen a munkáltató és a munkavállaló adózási szempontból?
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/kulfold_tavmunka_munkavallalo_koltozes_ado__6OVJC6
Munkavégzés külföldről – mire figyeljen a munkáltató és a munkavállaló adózási szempontból?
Mire kell figyelni adózási szempontból, ha a munkavállaló Olaszországba költözik és ott folytatja jelenlegi munkaviszonyát? A kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: A munkavállaló Olaszországba költözik, távmunkában szeretné folytatni jelenlegi munkaviszonyát. Magyarországon állandó lakóhelyét megtartja, kint állandó lakóhelye nem lesz, de valószínűleg bejelentkezik a kinti hivatalnál. Egész évben kintről dolgozna, tehát több mint 183 napot dolgozna kint, munkahelyén teljesen távmunkában lenne. Tehát nem kiküldetés, nem a munkáltató biztosít a munkavállalónak szállást sem külföldön. Hogyan adózik, a munkáltatónak és munkavállalónak mire kell figyelnie adózási szempontból?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) értelmében a magyar állampolgár magyar illetőségű, de ha az olasz helyi előírások szerint olasz illetőségűnek tekintik, akkor az Olaszországgal kötött kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezmény szabályai szerint kell az illetőséget megállapítani.
Állandó lakóhely, ha mindkét országban van, akkor a legszorosabb családi és gazdasági kapcsolatokat vizsgálom, ha ez alapján sem dönthető el az illetőség, akkor a 183 naptári napot kell vizsgálni. Az illetőség meghatározása fontos, mert a munkabér az illetőség országában adóztatható, kivéve, ha a másik országban több mint 183 napot tartózkodik, vagy telephely vagy gazdasági munkáltató szerint a jövedelem a munkavégzés országában adóztatható.
Az Adózóna írásait szja / ekho / különadó témakörökben itt, tb / járulékok / nyugdíj témakörökben itt olvashatja el. |
Abban az esetben, ha a magánszemély kevesebb mint 183 napot tölt Olaszországban, és magyar illetőségű marad, akkor a jövedelme továbbra is Magyarországon lesz adóköteles, kivéve, ha az olasz tevékenység Olaszországban telephelyet keletkeztet a magyar munkáltatónak. Ezt javaslom az olasz adóhatóságnál tisztázni.
Fontos, hogy az olasz illetőséget az olasz adóhatóság által kiállított illetőségigazolással kell igazolni (Szja tv. 7. melléklete). Olasz illetőség és Olaszországban végzett tevékenység esetén a jövedelem Olaszországban adóztatandó. Ebben az esetben szja-előleget nem kell vonni, de a 08-as bevallásban az olasz illetőséget és a mentesített jövedelmet le kell jelenteni.
A tb-kötelezettség a munkavégzés országában, azaz Olaszországban keletkezik. A foglalkoztatónak ott be kell bejelentkeznie, és ott kell a kötelezettségeket teljesíteni. Előfordulhat – hasonlóan a magyar előírásokhoz –, hogy a tb-kötelezettséget a munkavállaló is teljesítheti, de ezt az olasz hatóságokkal kell egyeztetni.
A társadalombiztosítás akkor maradhat Magyarországon – azaz a magánszemély magyar biztosítás hatálya alatt maradhat –, ha a két ország illetékes hatósága a magánszemély és/vagy a munkáltató kérelmére hozzájárul a méltányosság alkalmazásához. A kérelmet a munkáltató vagy a munkavállaló is kérheti, mely a NEAK honlapjáról letölthető igénylőlapon nyújtható be. A kérelemben igazolni kell azokat a tényeket, körülményeket, amelyek miatt a kivétel megállapítását kéri. Ha Olaszország ehhez nem járul hozzá, a magyar munkáltatónak Olaszországban kell a járulékfizetést teljesíteni.Ha az engedélyt kiadják – ez legfeljebb öt évre szól –, akkor a magyar biztosításnál figyelemmel kell lenni arra, hogy a járulékalapja változik, amennyiben a jövedelem után az szja-kötelezettség Olaszországban keletkezik (Tbj. 27. §).
Megjelentek a 2025. évi adózás szabályairól szóló törvények, kormányrendeletek
Hozzászólások (0)