hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szemüveg mint béren kívüli juttatás – mikor adómentes?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Olvasóink kérdéseiből kiderül, hogy a szemüvegeseknek adott juttatások adózására vonatkozó szabályokat a gyakorlatban sokan eltérően értelmezik, ezért cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.

Kiindulásul emlékeztetünk rá, hogy a személyi jövedelemadóról szóló1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) fő szabálya szerint a magánszemély által más személytől pénzben vagy más (ingyenesen vagy kedvezményesen adott dolog, szolgáltatás) formában megszerzett bevétel adóköteles, kivéve, ha a törvény ettől eltérően rendelkezik. Az Szja tv.-ben eltérő szabályok sokasága határozza meg valamely konkrét esetben az adókötelezettséget, cikkünk ezek közül a szemüvegeseket érintő legfontosabb tudnivalókat ismerteti.

Szemüvegre – a látási képességtől, különösen az életkorától függően – csaknem mindenkinek szüksége van. Ebben a helyzetben a szemüveg az életviteli, különösen a munkaerőpiaci esélyegyenlőség elengedhetetlen feltétele. Ezért is különösen fontos tudni, hogy milyen adózási következményekkel jár, ha a szemüvegre szoruló magánszemély támogatásban, juttatásban részesül.

Lehetséges esetek

A tb-támogatás adómentes [Szja törvény 1. számú melléklet 8.1.].

Ha egy másik magánszemély adja a támogatást, vagy ajándékozza a szemüveget, az az Szja tv. 1. számú melléklet 7.2. pontja értelmében adómentes.

Ha a szükséges szemüveg miatt a kifizetőnek minősülő személy (cég, szervezet) akár cafetéria keretben, akár azon kívül rendszeres vagy eseti pénzbeli támogatásban részesíti a magánszemélyt, az a felek között fennálló jogviszonyból származó vagy egyéb jövedelemként adóköteles.

Az Adózóna béren kívüli juttatásokról szóló korábbi cikkeit itt olvashatja el.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből megtudhatja, mely esetekben köteles a munkáltató e juttatást biztosítani munkavállalója részére.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink