adozona.hu
Ingóságok értékesítése magánszemélyként – 1. rész
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/ingo_ertekesites_maganszemely_adasvetel_Y8AZC9
Ingóságok értékesítése magánszemélyként – 1. rész
Napjainkban az ingóságok adásvétele töretlen népszerűségnek örvend. Az internetnek hála pedig a vásárlóközönségünk gyakorlatilag a világ bármely pontján megjelenhet. Cikksorozatunkban sorra vesszük azokat a jogszabályi rendelkezéseket, melyeket szem előtt kell tartanunk, ha értékesítői oldalon mi is részt veszünk ebben a tevékenységben.
Mit tekintünk ingóságnak?
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) nem bonyolítja túl az ingóság definiálását. Minden ingóság, ami nem ingatlan, kivéve a fizetőeszköz, az értékpapír és a föld tulajdonos-változása nélkül értékesített lábon álló termés.
Mikor nem alkalmazhatjuk az ingóértékesítésre vonatkozó szja-szabályokat (Szja tv. 58. §)?
Abban az esetben, ha az ingó dolog létrejöttében alkotóként vesz részt a magánszemély – tehát ő varrta meg a farmert, ő öntötte a gyertyát, ő fűzte a nyakláncot –, akkor az értékesítés során megszerzett bevétel adókötelezettségére az önálló tevékenységből származó jövedelemre (Szja tv. 16.-17. §) vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. Ebben az esetben ugyanis nem csak magát a terméket adja el a magánszemély, hanem a saját munkájának eredményét, aminek során egy új terméket hozott létre.
Szintén nem alkalmazhatóak a kivételes szabályok abban az esetben sem, ha az értékesítésre egyéni vállalkozóként vagy mezőgazdasági őstermelőként kerül sor. Ezekben az esetekben a tevékenység végzése során használt tárgyi eszközök értékesítéséből vállalkozói (Szja tv. 10. számú melléklet) vagy őstermelői bevétel (Szja tv. 2. számú melléklet) keletkezik.
Mikor lehet alkalmazni az ingóértékesítésre vonatkozó különös szabályokat?
Ingóértékesítésnek leegyszerűsítve az minősül, ha a vásárolt, örökölt, ajándékba kapott ingóságainkat adjuk tovább. Ezekben az esetekben nem lesz kifogásolható, és nem változtatja meg a jövedelem jogcímét sem az, ha apróbb javításokat végzünk a vagyontárgyakon – például megvarrunk egy szakadást a farmernadrágon – annak érdekében, hogy azok eladhatóvá váljanak.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, melyből megtudhatja, mi minősül bevételnek az adókötelezettség megállapítása során, továbbá megismerheti a bevételcsökkentési lehetőségeket.
Hozzászólások (0)