adozona.hu
Üdültetés céges finanszírozása – szja-szabályok
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Udultetes_ceges_finanszirozasa__szjaszabaly_B4COGL
Üdültetés céges finanszírozása – szja-szabályok
A korábbi években a dolgozók céges üdültetése tipikusan céges és szakszervezeti üdülők fenntartásával valósult meg. Mára az üdültetés és annak adózási szabályai is átalakultak. Cikkünkben bemutatjuk, milyen jogcímen keletkezik adókötelezettség, ha a munkáltató részben vagy egészben finanszírozni kívánja a dolgozók nyaralását.
Mind a munkáltatók, mind a munkavállalók igényei megváltoztak, sőt még az adótörvény is befolyásolhatja az egyes juttatások iránti választási kedvet.
Széchenyi Pihenő Kártya
A legnépszerűbb juttatási forma az úgynevezett SZÉP-kártya, mely tulajdonképpen a választás szabadságát biztosítja a munkavállalók üdültetésével kapcsolatban. A kártyára utalt összeg rekreációs célokat szolgál, egyben szem előtt tartva a belföldi turizmus népszerűsítését.
A SZÉP-kártya-juttatásról a munkáltató egyoldalúan is dönthet, ha minden dolgozó nyaralásáról azonos elvek mentén szeretne gondoskodni. Például ilyen esetről beszélünk, amikor a társaság minden munkavállaló részére átutal 50 ezer forintot a nyaralási kiadásokhoz való hozzájárulásként. Ilyen esetben érdemes elgondolkodni, hogy melyik „zsebet” töltsük fel, melyik szolgálja leginkább a dolgozók érdekeit amellett, hogy optimális adófizetést eredményezzen a juttató részére.
A döntést befolyásolja, hogy cafeteria keretében a dolgozó mennyire használta ki a törvény adta lehetőségeket. Erre azért kell figyelni, mert a törvény által meghatározott kereteken belül a béren kívüli juttatásokra vonatkozó adómértékeket, míg a felettes rész után az egyes meghatározott juttatásokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy béren kívüli juttatásnál 15 százalék szja és 19,5 százalék szocho – július 1-jét követően adott juttatásoknál már csak 17,5 százalék szocho merül fel. A korlátokat meghaladó mértékben adott – egyes meghatározott – juttatás adóalapjaként az átutalt összeg 1,18-szorosát kell figyelembe venni.
Tippeket szeretne a bérköltség csökkentésére? Rendelje meg kedvezményesen a Kedvező adózású munkavállalás 2019-ben című kiadványt. Kiadványunk bemutatja, hogy a jelenlegi jogszabályi környezetben melyek a legkedvezőbb foglalkoztatási formák, és ötleteket ad a juttatások optimalizálásához. Részletek >> |
Üdülésre, nyári vakációra a SZÉP-kártya valamennyi zsebe felhasználható. Béren kívüli juttatásként adózik a SZÉP-kártyán jóváírt összegből az a rész, amely – több juttatótól származóan együttvéve – nem haladja meg
– a szálláshely alszámlán legfeljebb a 225 ezer forintot,
– a vendéglátás alszámlán legfeljebb a 150 ezer forintot,
– a szabadidő alszámlán legfeljebb a 75 ezer forintot.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a szabályok a munkaadó saját nyaralójában történő, illetve a szakszervezet által biztosított üdülés, valamint külföldi utazások finanszírozása esetén!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)