adozona.hu
Részvényeladás magánszemélynél: így lehet meghatározni az árfolyamnyereséget
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Reszvenyeladas_maganszemelynel_igy_lehet_ki_0KE3EQ
Részvényeladás magánszemélynél: így lehet meghatározni az árfolyamnyereséget
Magyar adóilletőségű magánszemélynek milyen készletértékelési módszert kell alkalmaznia a részvényekre azok adásvételéből keletkező árfolyamnyereségből származó jövedelem meghatározása során (FIFO, LIFO, súlyozott átlagár)? Van-e kötelezően előírt módszer, vagy a magánszemély választhat? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
Először is javasolt megkeresni a szolgáltatót (bróker, bank), hogy melyik meghatározási módot alkalmazzák, mert nekik jelentési kötelezettségük van az MNB felé. A brókercégeknél például előre meg kell határozni a módszert, így mindenképpen az adott befektetési szolgáltatótól kell megtudni, hogy melyik módszert alkalmazza. Szakértőnk nem tud róla, hogy bármelyiket kötelező lenne alkalmazni.
Az szja-törvény 67/A paragrafusának (4) bekezdése szerint az e törvény és az adózás rendjéről szóló törvény szerint kifizetőnek minősülő befektetési szolgáltató az adóévet követő év január 31-éig – a magánszemély nevének, adóazonosító számának feltüntetésével – adatot szolgáltat az állami adó- és vámhatóságnak
– a magánszemély adóévben megvalósult ügyleteiben megszerzett bevételek összegéről,
– az ügyletek – üzletszabályzat vagy a magánszeméllyel kötött hasonló, az ügyletek elszámolási rendjét (ideértve különösen a pénzügyi eszköz megszerzésére fordított összeg figyelembevételének szabályait) szabályozó szerződés szerint megállapított – összesített eredménye (nyereség, veszteség) összegéről és az adóévben felmerült, az ügyletek eredményében figyelembe nem vett járulékos költségek összegéről a (3b)–(3d) bekezdésekben foglaltaknak megfelelően. Az ellenőrzött tőkepiaci ügylettel összefüggésben a befektetési szolgáltatót adó (adóelőleg)-levonási kötelezettség nem terheli.
(5)A jövedelmet és az adót a jövedelmet szerző magánszemély
a) a (3a) bekezdés szerinti igazolás alapján, vagy
b) ha a bevétel kifizetőnek nem minősülő befektetési szolgáltatótól származott, vagy ha a magánszemély az ügyleti ráfordítást saját nyilvántartása alapján állapítja meg, az ellenőrzött tőkepiaci ügylet(ek)ről a befektetési szolgáltató által kiállított bizonylatok (teljesítés-igazolások) vagy saját nyilvántartása alapján, az árfolyamnyereségre irányadó szabályokat is értelemszerűen figyelembe véve állapítja meg, az adóévről benyújtandó bevallásában vallja be, valamint az adót a bevallás benyújtására előírt határidőig fizeti meg.
Hozzászólások (0)