Minden, amit a kötbér adóvonzatairól tudni érdemes – 1. rész

  • Laczkó Kitti, a TruTax Kft. adótanácsadója

Kötbér: mindenki hallott már róla, sőt, talán találkozott is vele, amikor szerződést írt alá. Arról azonban már jóval kevesebben tudunk beszámolni, hogy mi a teendő akkor, amikor a fogalomból tényleges teljesítés lesz, és kötbért fizetnek nekünk. Cikksorozatunkban megpróbálunk átfogó képet adni az intézményről, bemutatjuk annak általános adójogi kezelését, majd életből vett példák segítségével megmutatjuk, hogy a gyakorlatban hogyan történik az adó megállapítása a kötbért megszerző fél oldalán.

Az első részben vizsgáljuk meg a kötbér funkcióját, működését és megítélését bírósági, jogalkotói és adóhatósági szinten!

A kötbér meghatározását/funkcióját/működését a polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény "A szerződés megerősítése és módosítása" cím alatt szabályozza.

Az előírások értelmében a kötelezett pénz fizetésére kötelezheti magát arra az esetre, ha olyan okból, amelyért felelős, megszegi a szerződést.

A jogosult kötbérigényét attól függetlenül érvényesítheti, hogy a kötelezett szerződésszegéséből kára származott-e.

A jogosult a kötbér mellett érvényesítheti a kötbért meghaladó kárát is.

Az Adózóna személyi jövedelemadóval kapcsolatos írásait ITT találja.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (korábban Pénzügyminisztérium, továbbiakban: NGM) jogértelmezése szerint „a kötbér minimál-kárátalány jellege abban jelenik meg, hogy ha a jogosultnak egyáltalán nincs kára, a kötbér összege akkor is megilleti. A kötbér összegét meg nem haladó kárösszeget illetően tehát nincs bizonyítási kötelezettség. A minimál-kárátalány jellegből következik továbbá, hogy a jogosult a kötbért meghaladó kárát érvényesítheti a kártérítés szabályai szerint, azaz az összegszerűség bizonyításának kötelezettségével.”

Az adóhatóság és az NGM álláspontja egységes abban, hogy a kötbér adójogi kezelése során a foglaló adójogi kezeléséhez hasonlóan kell eljárni, tekintve annak hasonló funkcióját/működését.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mire alapozhatók a fentiek!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Sportrendezvényre szóló belépő

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakképzési munkaszerződés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Végkielégítés órabéres számfejtése

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink