adozona.hu
Kriptovaluták adózása: még nem késett le a vonatkozó kedvezményekről
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kriptovalutak_adozasa_meg_nem_kesett_le_a_v_BUIXB4
Kriptovaluták adózása: még nem késett le a vonatkozó kedvezményekről
Május 20-áig kell bevallani a kriptovaluták után is a személyi jövedelemadót. Addig még dönteni kell arról, hogy a még tavaly érvényes vagy már az új szabályok szerint adózunk, hogy igénybe vesszük-e az adóamnesztiát, hogy milyen költségeket számolunk el – hívja fel a figyelmet Jancsa-Pék Judit, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója, partnere.
Eddig a kriptovaluta bányászatból származó bevételeket a magánszemélyek önálló tevekénységéből származó jövedelem, a kriptoeszközök adás-vételéből származó nyereséget pedig az egyéb jövedelem szabályai szerint adóztatták. Az első esetben a tényleges adókulcs 27,45%, a másodiknál 26,535%-os volt. Ugyanakkor mindkettőre lehetett kedvezményeket – pl. családi, első házasok kedvezményét – érvényesíteni.
A kriptovalutákat olyan érték vagy jogok digitális megjelenítőjeként határozta meg az új jogszabály, amelyek megosztott főkönyvi vagy hasonló technológia alkalmazásával elektronikusan átruházhatók és tárolhatók. A kriptovalutákból származó jövedelmekre új adózási kategóriát hoztak létre. Mostantól a nyereség után a magánszemélyeknek csak 15% személyi jövedelemadót kell fizetniük akkor, amikor a kriptoeszköz kikerül a virtuális térből, vagyis amikor átváltják azt hagyományos pénzre vagy bármilyen más értékre (vagyis fizetnek vele akár egy pizzát vagy kávét). Adókedvezmények azonban ebből már nem érvényesíthetők, és a kedvező szabályok csak a bárki számára elérhető ügyletek esetében alkalmazhatók, a zártkörű tranzakcióknál nem.
Nem kell adót fizetni, ha a bevétel nem haladja meg a minimálbér 10%-át, és ugyanazon a napon más hasonló ügyletből nem szerez bevételt az adózó, valamint egy évben a bevételek összege nem haladja meg az adott évi minimálbér értékét.
Az igazolt kiadásokat és költségeket le lehet vonni a bevétel összegéből, és az aktuális adóévet megelőző 2 évben keletkező veszteségeket a jövőben adókiegyenlítésként fel lehet majd használni, ha ezeket a bevallásban feltüntetik. Ebből következik, hogy nem éri meg adózási szempontból a kriptoeszközöket hosszú távon tartani, mert a korábbi költségek a nyereségünket már nem tudják csökkenteni. Ha valaki a 2021-re az új szabályokat alkalmazza, már a 2021-es évről szóló (vagyis május 20-ig) adóbevallásban fel kell tüntetni a veszteségeket az adókiegyenlítés későbbi használatához. Az adó alapjának kiszámításához minden átváltásról, vásárlásról és költségről pontos nyilvántartást kell vezetni. Meg kell különböztetni például a háztartási áramfelhasználást a bányászat energiaigényétől.
Akik eddig nem adóztak kriptobevételeik után, 5 évre visszamenőleg adóamnesztiát kapnak, amely a 2022-es bevallásban lesz érvényesíthető. Korábbi nyereségüket az új, jóval kedvezőbb adózás mellett vehetik figyelembe, alkalmazhatják rájuk a 2022-es szabályokat. Erre akkor van lehetőség, ha az érintett 2021 előtt nem vallott be kriptoeszközből származó jövedelmet, és valamennyi kriptoeszközre kötött ügyletére a 2022-es adózást választja. A szabályozás logikája szerint az adóamnesztia körében a korábbi bevételekkel szemben az akkori költségeket is figyelembe lehet venni, de ezt az értelmezést csak az alkalmazási gyakorlat vagy az előzetesen kért NAV állásfoglalások fogják majd minden kétséget kizáróan igazolni.
Hozzászólások (0)