adozona.hu
Jövedelem hitelből vett ingóság, ingatlan eladásából: bevétel és költség elszámolása
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Jovedelem_hitelbol_vett_ingosag_ingatlan_el_B9EG8F
Jövedelem hitelből vett ingóság, ingatlan eladásából: bevétel és költség elszámolása
A magánszemélyek és a vállalkozások esetében is gyakori, hogy tárgyi eszközöket – ingatlanokat, ingóságokat – hitel igénybevételével vásárolják. Kérdés, hogy például a néhány évi törlesztés utána eladott ingatlan vagy személygépkocsi eladásakor a bevétellel szemben milyen költségek számolhatók el, továbbá ki érvényesíthet adókedvezményt.
Ingatlanok
A jövedelem megállapításának első lépése az ingatlan átruházásából származó bevétel meghatározása. Erről a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 61. § (1) bekezdése rendelkezik. Bevételnek tekintendő mindazon a bevétel, melyet a magánszemély az átruházással megszerez.
Ilyen
• az eladási ár,
• a cserébe kapott dolognak a jövedelemszerzés időpontjára megállapított szokásos piaci értéke, valamint
• az ingatlan, a vagyoni értékű jog gazdasági társaságnak vagy más cégnek nem pénzbeli hozzájárulásként (nem pénzbeli betétként) történő szolgáltatásakor a vagyontárgynak a társasági szerződésben, más hasonló okiratban meghatározott értéke.
Ha a vevő a vételárat részletekben fizeti meg, akkor is a teljes vételárat kell a jövedelemszerzés évében bevételnek tekinteni. Nincs jelentősége tehát annak, hogy az eladó ebből a bevételből fedezi a hiteltartozását, bevételnek a szerződésben foglalt összeg minősül. Az más kérdés, hogy adott esetben a NAV más értéket állapít meg az illeték kiszabásakor.
A bevételből levonható a szerzéskori érték, ami ugyancsak a szerződésben foglalt összeg, azaz nincs jelentősége annak, hogy a magánszemély mennyi hitelt vett fel a vásárlás alkalmával és mennyit kell most visszafizetnie [szja-törvény 62. § (2) bekezdés].
Nem lehet a bevételből levonni azokat a kiadásokat, amelyeket a magánszemély az önálló tevékenységből származó bevételével szemben számolt el költségként. Például, ha a magánszemély olyan ingatlant értékesít (üzlet, műhely, bérbeadott ingatlan), amelyre korábban értékcsökkenési leírást számolt el, akkor nem számolható el költségként a megszerzés összegből az értékcsökkenési leírás alapján elszámolt érték.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy milyen előírásokat kell figyelembe venni ingóságok értékesítésénél, illetve milyen kedvezmények vonatkoznak az őstermelőkre és az egyéni vállalkozókra!
Hozzászólások (0)