Alapítványi csiki-csuki: jön a tartós vagyonkezelési jogviszony – új adózási, számviteli, illetékszabályok szeptembertől

  • adozona.hu

A vagyonkezelő alapítványokról szóló 2019. évi XIII. törvény módosítása 2025. szeptember 1-jei hatályba lépéssel bevezeti a tartós vagyonkezelési jogviszony, mint új jogintézmény bizalmi vagyonkezeléstől független szabályozását, és ezzel összefüggésben módosulnak a vonatkozó adószabályok is.

Tartós vagyonkezelési jogviszony – az alapítványi szabályozással összhangban – vagyonrendeléssel (csatlakozással), így akár egyoldalú jognyilatkozattal is, határozott vagy határozatlan időre hozható létre, és csak olyan tartós vagyonkezelést eredményezhet, amely az alapítvány alapító okiratában foglalt céloknak, kereteknek és feltételeknek megfelel. Ez a vagyonkezelési forma értelemszerűen alkalmas az alapítványi célok megvalósítására is. Ugyanakkor továbbra is irányadó az a rendelkezés, miszerint e vagyonkezelés megszűnik a vagyonkezelő alapítvány megszűnésével, azzal, hogy a határozott időre rendelt vagyonkezelés ezt megelőzően is megszűnik a tartós vagyonkezelésre rendelt időtartam lejártakor.

Annak érdekében, hogy e sajátos vagyonkezelés is hézagmentesen beilleszthető legyen az alapítványi vagyonrendelés rendszerébe, a módosítás háttérszabályozásként utal a bizalmi vagyonkezelés szabályaira, amelyeket értelemszerűen csak akkor lehet alkalmazni, ha e törvény valamely vonatkozásban attól eltérően nem rendelkezik, ha alkalmazását e törvény valamely rendelkezése nem teszi lehetővé.

Kapcsolódó cikkünk: Búcsú a követelések adómentes vagyonrendelésétől

Az átmeneti szabály szerint a törvénymódosítás hatálybalépése előtt ilyen módon kezelt vagyonra a továbbiakban a törvény rendelkezései irányadók, és a létrejött bizalmi vagyonkezelési jogviszonyokat az e törvény szerinti tartós vagyonkezelésnek kell tekinteni.

Az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló 2025. évi LIV. törvény módosítja 2025. szeptember 1-jei hatállyal a személyi jövedelemadóról, a társasági adóról, az illetékekről, az adózás rendjéről, az adóigazgatási rendtartásról és a számvitelről szóló törvényeket. Egységes a módosításokban, hogy a tartós vagyonkezelési jogviszony esetében is a bizalmi vagyonkezelésre irányadó rendelkezések szerint kell eljárni, illetőleg azokat kell értelemszerűen alkalmazni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük a személyi jövedelemadózásra, a társasági adóra, az illetékekre, az adózás rendjére, az adóigazgatási rendtartásra, valamint a számvitelre vonatkozó, szeptember 1-jén hatályba lépő jogszabály-módosításokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ráutaló magatartás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Katás nyomozó számlázása egyéni vállalkozó felé

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Haszonélvezeti jog illetékkötelezettség

dr. Magyar Attila

ügyvéd

Magyar-Dobos Ügyvédi Iroda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink