adozona.hu
Ingatlant ad bérbe vállalkozásnak? Ilyen papírt kell adnia a bevételről
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ingatlant_ad_berbe_vallalkozasnak_Ilyen_pap_6VTKYG
Ingatlant ad bérbe vállalkozásnak? Ilyen papírt kell adnia a bevételről
Adószámmal nem rendelkező magánszemély ad bérbe ingatlant egy vállalkozásnak. Számlát nem tud adni, milyen bizonylatot kell helyette kiállítania? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Magánszemély egy kft.-nek ingatlant ad bérbe. A magánszemély nem rendelkezik adószámmal a bérbeadási tevékenységhez, mert a jogszabály erre lehetőséget ad neki. Mivel nincs adószáma, nem tud számlát kiállítani. A bérbeadónak ebben az esetben magánszemélyként milyen számviteli bizonylatot kell kiállítania, ha a kifizető a bérleti díjat átutalással teljesíti? Az adóelőleg tekintetében, a magánszemély 50 százalék költséghányadig bármilyen mértékű nyilatkozatot tehet (például 30 vagy 40 százalék)? – kérdezte olvasónk.
Adószám hiányában a magánszemély valóban nem tud számlázni. Ugyanakkor az szja-törvény előírja a bizonylatolási kötelezettséget (10. §). Eszerint bizonylat az alakilag és tartalmilag hiteles olyan dokumentum, irat, amely megfelel az e törvényben meghatározott valamennyi feltételnek, és amelyen minden, az adókötelezettség teljesítése szempontjából szükséges adat magyar nyelven is fel van tüntetve.
A bizonylat alaki és tartalmi hitelességét, megbízhatóságát – ha jogszabály másként nem rendelkezik – a magánszemély, a képviseletére jogosult személy vagy az általa a bizonylat aláírására feljogosított személy (ideértve a Polgári Törvénykönyv szerint vélelmezett képviseletet is) a magánszemély azonosító adatainak feltüntetésével és aláírásával igazolja. A bizonylaton az adat csak a kiállító által és kizárólag akkor módosítható, ha a módosítást a bizonylat valamennyi példányán hitelt érdemlő módon keresztülvezetik.
Az a bizonylat, amelyre vonatkozóan az általános forgalmi adóról szóló törvény rendelkezést nem tartalmaz – azaz nem számla vagy egyszerűsített számla-, legalább a következő adatokat tartalmazza:
a) megnevezés;
b) sorszám vagy más azonosító;
c) a magánszemély neve, állandó lakóhelye (székhelye, telephelye), valamint adóazonosító száma;
d) a kiállító neve (elnevezése), állandó lakóhelye (székhelye, telephelye), valamint – ha rendelkezik ilyennel – adóazonosító jele, adószáma, ha a kiállító nem azonos a magánszeméllyel;
e) a kiállítás időpontja;
f) a gazdasági esemény leírása, megjelölése (így különösen a bevétel vagy a kiadás összege, megszerzésének, illetve teljesítésének jogcíme);
g) a nyilvántartásban való rögzítés időpontja;
h) több gazdasági eseményt összesítő bizonylat esetén az összesítés alapjául szolgáló bizonylatok körének, valamint annak az időszaknak a megjelölése, amelyre az összesítés vonatkozik;
i) minden olyan adat, amely az adókötelezettség teljesítéséhez, a teljesítés ellenőrzéséhez szükséges.
A bizonylatot és a nyilvántartást az adó megállapításához való jog elévüléséig kell megőrizni. E kötelezettség a bizonylat rontott példányára is vonatkozik. Készpénzes fizetés esetén a fentieknek megfelel egy átvételi elismervény.
A banki kivonat tartalmazza az elszámoláshoz szükséges adatokat. Továbbá a kifizetőnek is igazolást kell adnia a bérlő számára a bevételről, az abból levont adóelőlegről.
A költségekkel kapcsolatos, az adóelőleg számításához szükséges nyilatkozat esetében az 50 százalék a maximum (Szja-tv. 47. § (2) bekezdése aa) pont), amit a kifizető figyelembe vehet. Annak azonban nincs akadálya, hogy ennél alacsonyabb mértékben (például az olvasó által említett 30 vagy 40 százalékban) határozza meg a bérbeadó a költségek bevételhez viszonyított arányát. (Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az adó elszámolása során a ténylegesen felmerült és igazolt költségeit is csak 50 százalékig veheti figyelembe. Ez a határ a kifizető által levont adóelőleg alapjának számítására vonatkozik.)
Alaposan meg kell gondolni azonban a szóban forgó nyilatkozatot, mivel ha a nyilatkozat alapján figyelembe vett költségek meghaladják az adóbevallásban ténylegesen elszámolható, igazolt költségeket, akkor az Szja-tv. 48. § (4) bekezdésében részletezett szankciókkal kell számolnia a magánszemélynek.
Hozzászólások (1)
"Mivel nincs adószáma, nem tud számlát kiállítani."
Dehogyis.
Adóazonosító birtokában is állítható ki olyan bizonylat, ami pont úgy néz ki, mint egy számla, sőt bátran azt lehet a tetejére írni, hogy számla. Miután a számlatömb elvesztése már milliós bírsággal járhat, így javasolható, hogy egy egyszerű szövegszerkesztő, vagy táblázatszerkesztő szoftverrel készítse el a számlát a bérbeadó, azt nyomtassa ki, vagy helyezze PDF állományba, majd küldje el (adja át) a bérlőnek fizikailag, vagy elektronikus úton. A számlát és a számviteli bizonylatot se kötelező aláírni, így az befogadó számára külső bizonylatként aláírás nélkül is elszámolható. Ha a számlát aláírják akkor azon akár lehet nyilatkozni is a költségelszámolás módjáról így arról külön lapon való nyilatkozattétel már szükségtelen. Magánszemélyek közti bérbeadásnál nyilatkozni se kell.