Foglalkoztatás háztartási munkára: ezekre az előírásokra figyeljen!

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A családok, egyedülállók mindennapi életében előfordulnak olyan helyzetek, amikor a háztartás körüli munkákhoz (gyermekfelügyelet, idősgondozás, takarítás stb.), segítségre van szükség, amihez fizetség ellenében magánszemélyek munkáját veszik igénybe. Az ilyen esetek szereplőit, a segítők keresetét az adószabályozás külön kezeli, lényegében meghatározott feltételekkel kivonja a közteherfizetési kötelezettségek alól. Cikkünk ismerteti a tudnivalókat.

Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi XC. törvény I. fejezete a közteherviselés általános rendszeréből kiemelve, külön kategóriába sorolja a háztartási munkát, és úgy rendelkezik, hogy az ilyen munka ellátására irányuló foglalkoztatással összefüggésben a foglalkoztatónak nem keletkezik adó- és járulékfizetési kötelezettsége. Emellett azt is kimondja, hogy a foglalkoztatott ilyen munkából származó bevétele adórendszeren kívüli keresetnek minősül, azaz a foglalkoztatottnak sincs adó- és járulékfizetési (bevallási) kötelezettsége.

Ezt a kedvező lehetőséget a törvény meghatározott feltételek teljesülése mellett engedi alkalmazni a következők szerint.

Az egyes fogalmak jelentése

Háztartási munka: kizárólag a természetes személy (magánszemély) és háztartásában vele együtt élő személyek, továbbá ezek közeli hozzátartozói mindennapi életéhez szükséges feltételek biztosítását szolgáló következő tevékenységek: lakás takarítása, főzés, mosás, vasalás, gyermekek felügyelete, házi tanítása, otthoni gondozás és ápolás, házvezetés, kertgondozás.

Nem tekinthető háztartási munkának

♦ az előbbiekben említett munka elvégeztetése, ha az azt elvégző személy ilyen tevékenységet folytató egyéni vállalkozó vagy egyéni cég tulajdonosa, illetve ilyen tevékenységet folytató társas vállalkozás tagja, munkavállalója, feltéve, hogy a tevékenységet e minőségével összefüggésben végzi,

♦ ha a háztartási alkalmazott által nyújtott szolgáltatás ellenértékeként a természetes személy foglalkoztató – akár közvetve – mástól juttatásban részesül,

♦ ha az a természetes személy foglalkoztató, vagy a háztartásában vele együtt élő személyek, illetve közeli hozzátartozóik üzletszerű tevékenységével összefüggő célt szolgál.

Háztartási alkalmazott: a háztartási munkát végző természetes személy (magánszemély), aki ezt a tevékenységét nem egyéni vállalkozóként vagy társas vállalkozóként végzi.

Foglalkoztató: az a természetes személy (magánszemély), aki a háztartási alkalmazott munkáltatója, illetve megbízója, megrendelője.

Adórendszeren kívüli kereset: a foglalkoztató által a háztartási munka ellenértékeként a háztartási alkalmazott részére juttatott járandóság.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben a bejelentési kötelezettséggel és az egyéb tudnivalókkal kapcsolatos előírásokat ismertetjük!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Küldföldi egyéni vállalkozó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink