adozona.hu
Egyéni vállalkozók, őstermelők, magánszemélyek, figyelem: ismét itt az szja-előleg-fizetési határidő!
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Egyeni_vallalkozok_ostermelok_maganszemelye_YMIR22
Egyéni vállalkozók, őstermelők, magánszemélyek, figyelem: ismét itt az szja-előleg-fizetési határidő!
Április 12-éig kell megfizetniük a 2024. évre vonatkozó első negyedévi adóelőleget az szja-törvény hatálya alá tartozó magánszemélyeknek. Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők, és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől származik az összevonandó jövedelmük.
Vállalkozói jövedelem szerint adózók adóelőlege
A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói bevétele esetén az adóelőleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján az erre egyébként irányadó rendelkezések szerint meghatározott vállalkozói adóalap [szja-törvény 47. § (1) bekezdés]. Az előző év(ek)ről áthozott és elhatárolt veszteséget a jövedelem 50 százalékáig lehet csak figyelembe venni a vállalkozói adóalap meghatározásánál.
A szabad vállalkozási zónában (leghátrányosabb helyzetű térségben) üzembe helyezett tárgyi eszközök beszerzési ára egy összegben számolható el a költségek között, tehát nem kell az időarányosításra figyelemmel lenni az értékcsökkenési leírás elszámolásakor.
A tárgyi eszközökre, nem anyagi javakra adott előleg összege a költségek között nem számolható el, ilyen esetben az értékcsökkenési leírás, vagy a költségelszámolás azon időponttól érvényesíthető, amikor ezen eszközök a magánszemély tulajdonába kerülnek, azaz teljesedésbe megy az ügylet.
Nem számolható el a költségek között annak a tárgyi eszköznek a beszerzési ára sem, amely ellenérték nélkül (ajándékozással, örökléssel) került a magánszemély tulajdonába.
A vállalkozói adóalap után fizetendő adó mértéke 9 százalék, melyet csökkent a kisvállalkozói adókedvezmény címén levonható összeg. A kisvállalkozói adókedvezmény azzal a korlátozással érvényesíthető, hogy a csökkentés mértéke nem lehet több a vállalkozói személyi jövedelemadó 70 százalékánál.
Vállalkozói kivét utáni adóelőleg
Az adózónak nemcsak a vállalkozói adóalap után kell megállapítania az adóelőleg összegét, hanem a költségek között elszámolt vállalkozói kivét összege után is, mely összevonandó jövedelemnek minősül, mellyel szemben további költségelszámolására nincs mód.
A vállalkozói kivét összege csökkenthető a négy vagy több gyermeket nevelő anyákat megillető kedvezménnyel, a személyi kedvezménnyel, az első házasok kedvezményével és a családi kedvezménnyel. A vállalkozói kivét után 15 százalék szja-előleget kell fizetni.
Jövedelmét átalányban megállapító egyéni vállalkozó adóelőlege
A jövedelmét átalányban megállapító egyéni vállalkozónak a tevékenységétől függően elismert költséghányad figyelembevételével megállapított adóköteles jövedelem után kell 15 százalék személyi jövedelemadót fizetnie azzal, hogy esetükben is érvényesíthetők az összevont adóalapot csökkentő kedvezmények.
A jövedelemnek az éves minimálbér felét meg nem haladó része (1 600 800 forint) adómentes.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ismertetjük az őstermelőkre, illetve a magánszemélyekre vonatkozó előlegfizetési szabályokat, valamint az önálló tevékenység speciális eseteit és az igénybe vehető adókedvezményeket!
Hozzászólások (0)