hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése – mutatjuk, mire figyeljen

  • Lepsényi Mária adószakértő

Az egyéni vállalkozás bármikor szüneteltethető. Ehhez viszont szigorú bejelentési szabályoknak kell eleget tenni azoknak, akik ezt igénybe szeretnék venni, illetve a szüneteltetés időtartama sem lehet végtelen. Cikkünk összegyűjtötte a legfontosabb tudnivalókat az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetéséről, és az ezzel kapcsolatos kötelezettségek teljesítéséről.

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (Evct.) 18. §-a alapján az egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő egyéni vállalkozó a tevékenységét legalább 1 hónapig, de legfeljebb 2 évig szüneteltetheti. (2021. július elsejétől a szünetelés időtartama 2 évről 3 évre fog emelkedni!) A 2020. március 30-a után megtett, az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelésére vonatkozó bejelentés esetén az 1 hónapos minimális időtartamra vonatkozó szabályt 2020. december 31-éig nem kell alkalmazni (a veszélyhelyzet idején egyes egyéni vállalkozói tevékenységek folytatása biztosításáról szóló 131/2020. (IV. 17.) Korm. rendelet 2. §, és a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló 2020. évi LVIII. törvény 55. §).

Rendelje meg most 15% kiadói kedvezménnyel az Adó 2021 különszámot!
Megjelent a HVG szokásos Adó különszáma, ezúttal 11 adótörvénnyel, bennük kiemelve a 2020-as évközi, a 2021. január 1-jei, illetve az azt követő változásokkal. A kommentárokat – amelyek részletezik a helyi adó, az illetékek és a számvitel módosításait is – Andersen Consulting adótanácsadó cég munkatársainak és más adószakértőknek a közreműködésével ismertetjük.
Részletek >>

Ha az egyéni vállalkozó 2017. január 1-jét megelőzően kezdte el szüneteltetni a tevékenységét, akkor esetében a szünetelés maximális időtartama nem két év, hanem öt év. Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetését és a szüneteltetés végén a tevékenység folytatását be kell jelenteni, ezt a bejelentést – elektronikus úton – 2020. június 30-ig a fővárosi, megyei kormányhivatal járási, (fővárosi kerületi) hivatalánál kellett megtenni, 2020. július 1-je után pedig a NAV-hoz kell bejelenteni, mert ettől az időponttól a NAV vezeti az egyéni vállalkozói nyilvántartást. A szüneteltetés első napja a bejelentést követő nap.

Amennyiben az egyéni vállalkozó nem jelenti be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását a rávonatkozó határidő letelte előtt, akkor a magánszemély egyéni vállalkozói jogállása megszűnik.

Aki pl. a tevékenységét 2019. január elsejétől folyamatosan szüneteltette és a tevékenységét nem kezdte el folytatni 2020. december 31-éig, annak az egyéni vállalkozói jogállása 2020. december 31-én megszűnt, így a bevallását az egyéni vállalkozói tevékenységüket megszűntetőkre vonatkozó szabályok szerint be kell adnia.

Az ügyvéd, az egyéni szabadalmi ügyvivő, a közjegyző a tevékenységét, szolgálatát a jogállását szabályozó külön törvény előírásai szerint szüneteltetheti. Az állat-egészségügyi szolgáltató a tevékenységét a Magyar Állatorvosi Kamara engedélyével szüneteltetheti.

A tevékenységét az adóév utolsó napján szüneteltető egyéni vállalkozónak a szüneteltetés megkezdése adóévéről a szüneteltetés megkezdését megelőző nappal megállapított (szja, szocho) kötelezettségeiről a 20SZJA számú bevallásban kell számot adnia.

Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja mikor van a bevallási határidő, és milyen kötelezettségeknek kell eleget tennie egy szüneteltető egyéni vállalkozóknak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

eÁfa, OSA számlakép

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink