hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Családi nap és gyermektábor adózása 2019-ben

  • adozona.hu

A 2019. évtől hatályos változások miatt kérte az Adózóna segítségét két rendezvény adójogi minősítéséhez olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Olvasónk a következőket kérdezte: 1.) Családi nap – korábbi években természetbeni juttatásként adóztuk le; idei évben is szeretnénk alkalmazni az szja-törvény 70. § (6) a) és b) pontját az ajándékokra és egyéb juttatásokra. Az idén azonban plasztik kártyát kapnak a dolgozók és az általuk hozott hozzátartozók, amivel „fizetnek” az ételért, italért, átvett ajándékért, egyéb szolgáltatásokért stb. Ez csak elszámolási célt szolgál, viszont ebben az esetben már bérként kellene adózni a dolgozók juttatását, mivel jóhiszemű eljárással tudjuk, hogy ki mennyi juttatásban részesült? A dolgozók béreként kellene számfejteni a közeli hozzátartozók juttatását és repiként az üzleti vendégek juttatását? 2.) Nyári gyermektábort szervezünk a dolgozóink gyerekeinek, korábbi években természetbeni juttatásként adóztuk. 2019-ben az érintett dolgozók/szülők béreként kellene számfejteni?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 70. § 6) bekezdés a) pontjának első fordulata szerint a juttatás valóban csak akkor kezelhető kifizetői adózás mellett, ha „a kifizető – jóhiszemű eljárása ellenére – nem képes megállapítani az egyes magánszemélyek által megszerzett jövedelmet…”. Azonban a paragrafus b) pontjának második fordulata értelmében továbbra is egyes meghatározott juttatásnak minősül az egyidejűleg több magánszemély (ideértve az üzleti partnereket is) számára szervezett, ingyenes vagy kedvezményes rendezvénnyel, eseménnyel összefüggésben (ha a rendezvény, esemény a juttatás körülményeiből megítélhetően döntő részben vendéglátásra, szabadidőprogramra irányul) a kifizető által viselt költség (beleértve az ilyen rendezvényen, eseményen a résztvevőknek adott ajándéktárgyra fordított kiadást is, feltéve, hogy az ajándéktárgy egyedi értéke személyenként nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát).

A juttatás készpénz-helyettesítő fizetési eszköz („plasztik kártya”) formájában is adható, de csak akkor, ha

–         megállapítható, hogy az mely termékre, szolgáltatásra, vagy milyen termék- vagy szolgáltatáskörben használható fel,

–         kártya – a magánszemélynek ki nem osztott (nem juttatott) utalványok visszaváltása kivételével – nem visszaváltható, és

–         egyebekben a kártya beváltása révén adott juttatás körülményei megfelelnek a törvényi előírásoknak.

Ez azt jelenti, hogy a családi nap keretében ingyenesen vagy kedvezményesen igénybe vett szolgáltatások cég által viselt költségének 1,18-szorosa után az szja-törvény 70. § 6) bekezdés b) pontjának második fordulata alapján 15 százalék személyi jövedelemadót és 19,5 százalék szociális hozzájárulási adót kell a cégnek fizetnie.

Ha a juttatásra az szja-törvény 70. § 6) bekezdés b) pontjának második fordulata nem alkalmazható (például, ha az ajándéktárgy egyedi értéke meghaladja a minimálbér 25 százalékát)

–         az üzleti vendégek esetében a reprezentációra, üzleti ajándékra vonatkozó 70. § (4) bekezdése irányadó, feltéve, hogy a rendezvény üzleti, szakmai jellege (is) megállapítható, ennek hiányában a meghívott vendég egyéb jövedelmeként adóköteles;

–         a dolgozók és hozzátartozóik esetében együttvéve a juttatás értékét a dolgozó nem önálló tevékenységből származó jövedelmeként (a bérre vonatkozó szabályok szerint) kell számfejteni és a 08-as bevallás 304. sorában kell bevallani (ugyanis – a PM álláspontja szerint – a hozzátartozónak adott juttatás formájában is a munkavállaló szerzi meg a jövedelmet.

Tekintettel arra, hogy a dolgozók gyerekeinek szervezett ingyenes vagy kedvezményes nyári táborozás egyidejűleg több magánszemély (a gyermekek és kísérőik) vendéglátására, szabadidőprogramjára irányul, – véleményem szerint – a munkáltatót a juttatás általa viselt költségének 1,18-szorosa után szintén az szja-törvény 70. § 6) bekezdés b) pontjának második fordulata alapján 15 százalék személyi jövedelemadó és 19,5 százalék szociális hozzájárulási adó terheli.

A juttatás költségét személyi jellegű egyéb ráfordításként kell elszámolni, figyelembe véve, hogy az a társasági adóról szóló törvény 3. sz. melléklet B) pontja szerint minősül a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Próbaidő ugyanannál a munkáltatónál másik munkakörben

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Munkaidő-nyilvántartás elektronikusan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyesületi tag bejelentése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink