hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Borravaló készpénzben vagy bankkártyás fizetéssel. Az adózás szempontjából nem mindegy

  • Kis Gábor okleveles könyvvizsgáló és adószakértő, Finacont Kft.

A személyi jövedelemadóról szóló rendelkezései szerint már több éve adómentes bevétel lehet a borravaló címén megszerzett összeg. Az utóbbi években visszaszorulóban van a készpénzfizetés aránya, mind elterjedtebb az éttermekben, vendéglátóhelyeken is a bankkártyás fizetési mód. Ennek kapcsán felmerülhet, hogy az szja-törvény biztosította adómentesség alkalmazható-e a bankkártyával fizetett borravalóval összefüggésben.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995, évi CXVII. törvény (szja-törvény) 1. számú mellékletének alkalmazásában a borravaló főszabályként adómentes jövedelem. 1. sz melléklet:

4. Egyes tevékenységekhez kapcsolódóan adómentes:
4.21. a magánszemély által külön jogszabály szerint felszolgálási díj címen megszerzett bevétel, valamint a vendéglátó üzlet felszolgálójaként a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló;

Logikusnak tűnik az a megközelítés, hogy a bankkártyával fizetett borravaló esetében sem vitatható el annak önkéntes jellege, hiszen alapvetően ez különbözteti meg a szervízdíjtól, tehát tartalmában attól az még borravalónak minősül és közvetlenül a vendéglátásban közreműködőt illeti meg. A fenti jogszabályhely alapján azonban felmerülhet bennünk, hogy pusztán a fizetési mód befolyásolja-e a borravaló adójogi megítélését és annak közvetlen jellegét.

Vizsgáljuk meg egy kicsit részletesebben, milyen további jogszabályi előírások vonatkozhatnak a borravalóra! Fontos szabály, hogy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 52. § (2) bekezdése értelmében a munkáltató előzetes hozzájárulása nélkül a munkavállaló harmadik személytől díjazást a munkaviszonyban végzett tevékenységére tekintettel nem fogadhat el, vagy nem köthet ki. Ezzel összhangban a borravaló kezeléséről a munkáltatónak a munkavállalókkal előzetesen meg kell állapodnia. A borravaló kezelése pedig alapvetően meghatározza az adófizetési kötelezettségeket.

Az szja-törvény fenti hivatkozott rendelkezésének szigorú értelmezése alapján – bár furcsának tűnhet – csak a fogyasztótól közvetlenül kapott borravaló tekinthető adómentes juttatásnak. A bankkártyás fizetés útján kapott borravaló azonban – mivel az elsőként a vállalkozás (munkáltató) bankszámláján kerül jóváírása, a vállalkozás bevételét képezi – már „közvetett” jellegű, ezért az így kifizetett borravaló a magánszemély bérjövedelmeként adó- és járulékköteles jövedelemnek minősül.

A borravalóval kapcsolatban áfa vonatkozású kérdések is felmerülhetnek, így például az, hogy a kapott borravaló – ideértve akár a bankkártyával fizetett borravalót is – áfaalapot képez-e.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) hatályos rendelkezései az adóalapot illetően a következők:

65. § Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében az adó alapja – ha e törvény másként nem rendelkezik – a pénzben kifejezett ellenérték, amelyet a jogosult kap vagy kapnia kell akár a termék beszerzőjétől, szolgáltatás igénybevevőjétől, akár harmadik féltől, ideértve a támogatások bármely olyan formáját is, amely a termék értékesítésének, szolgáltatás nyújtásának árát (díját) közvetlenül befolyásolja.

Ha a szolgáltatás igénybevevője önként borravalót ad az igénybe vett szolgáltatás rögzített árán felül, a borravaló nem minősül ellenértéknek, tekintettel arra, hogy annak adása nem kötelező és összege előre nem meghatározott. Ezt támasztja alá az Európai Bíróság C-404/99. számú ügyben kifejtett álláspontja is. Ennek megfelelően kijelenthető, hogy a borravaló nem része a nyújtott szolgáltatás adóalapjának.

Kérdés még, hogyan kezelhetjük a borravalót az online pénztárgép üzemeltetése esetén. Abban az esetben, ha a borravaló összege a házipénztárban [online pénztárgép kasszájában, illetve a pénztárgépek műszaki követelményeiről, a nyugtakibocsátásra szolgáló pénztárgépek forgalmazásáról, használatáról és szervizeléséről, valamint a pénztárgéppel rögzített adatok adóhatóság felé történő szolgáltatásáról szóló 48/2013. NGM rendelet (Pénztárgép rendelet) 49/A § (1) bekezdése szerinti pénztároló eszközben] megjelenik, nincs elkülönítve az egyéb címen szereplő összegektől, akkor a vállalkozáshoz kapcsolódó olyan bevételnek kell tekinteni, amely kapcsán bizonylatkiállítási kötelezettség áll fenn.

Ebben az esetben az NGM rendelet 67. § 2. pontjában az adóügyi bizonylatok között felsorolt úgynevezett „pénzmozgás bizonylat” alkalmas és megfelelő a borravaló bizonylatolására. A Pénztárgép rendelet 4. mellékletének 6.5. pontja úgy rendelkezik, hogy pénzmozgás bizonylattal kell kísérni minden olyan tranzakciót, ami nem értékesítéshez, illetve sztornó vagy visszáru bizonylat kibocsátásához kötődik, de módosítja a fióktartalmat (ideértve a bankkártyás befizetéseket, illetve a bankszámlára utalással teljesített kifizetések egyenlegét is). Ebből következően a borravaló összegéről is a rendelet 67. § 2. pontjában az adóügyi bizonylatok között felsorolt pénzmozgás bizonylatot kell kiállítani. Annyiban speciális bizonylatról van szó, hogy a borravalóról készült pénzmozgás bizonylatot az adózó nem köteles a szolgáltatást igénybevevőnek átadni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink