hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Biztosítási ügyletek: mikor kell illetéket fizetni?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Sokan nem is gondolnak rá, hogy ha a biztosító fizet, vagy a biztosítást a biztosított javára más fizeti, illeték-fizetési kötelezettség is szóba jöhet. Szerencsére nem mindig.

A biztosító szolgáltatása

A Szja-törvény 1. számú mellékletének 6.6. alpontja értelmében adómentes a halál esetére szóló biztosítói szolgáltatás, azaz a biztosított halála esetén a kedvezményezetteknek vagy az örökösöknek a biztosítási szerződés alapján kifizetett összeg. Mivel szja-fizetési kötelezettség ezekben az esetekben nincs, felmerül a kérdés, hogy a kedvezményezettnek történő haláleseti kifizetés öröklésnek/ajándékozásnak minősül-e, illetve kell-e illetéket fizetni például ha a biztosított az élettársát vagy a gondozóját, esetleg az őt befogadó szociális intézményt jelölte kedvezményezettként, vagy például ha a biztosított halálával egyidejűleg balesetben életét vesztette a kedvezményezett is, és a biztosító a biztosított vagy a kedvezményezett testvérének (azaz nem egyenes ági rokonnak, illetve házastársnak) fizet.

Szakmai álláspont szerint a jogügylet jellege határozza meg, hogy a biztosítási szerződésből eredő vagyonszerzés ingyenes vagy visszterhes,. A biztosító a kedvezményezett számára azért nyújt szolgáltatást (és fizeti ki a biztosítási összeget), mert a szerződő fél ellenérték fejében erre nézve szerződött vele, ezért a jogügylet visszterhesnek tekinthető, vagyis nem minősül ajándékozásnak. Ez független attól, hogy az ellenértéket nem a vagyonszerző kedvezményezett, hanem a szerződő fél fizette a biztosítónak.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen esetekben lesz illetékköteles a biztosítási ügylet!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink