hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Béren kívüli juttatások: év eleji fejtörő a munkáltatóknak

  • Szikszainé dr. Bérces Anna

Minden év elején komoly fejtörést okoz a munkáltatóknak, hogy a rendelkezésre álló forrásaikból milyen módon támogassák munkavállalóikat. Ennek segítése érdekében cikkünkben áttekintjük és konkrét példákon is bemutatjuk, hogy a munkáltatók milyen béren kívüli juttatásokat adhatnak munkavállalóiknak 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetése mellett.

Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Eho) 3. §-ának (4) bekezdése szerint a kifizető az szja-törvény 71. §-ában adóalapként meghatározott béren kívüli juttatás összege után 14 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizet. A munkáltatót terhelő egészségügyi hozzájárulás mértékénél fontos még figyelemmel lenni az szja-törvény 70. § (4) bekezdésében foglaltakra is.

Ez azért lényeges, mert ez a passzus határozza meg, hogy a munkáltatói juttatások milyen összeghatárig minősülnek béren kívüli juttatásnak, illetve azt, hogy az adott összeghatárt meghaladó juttatás már egyes meghatározott juttatásnak minősül.

Az egyes meghatározott juttatás, pedig az Eho 3. § (1) bekezdés ba) pontja szerint olyan jövedelem, amely után a kifizetőt 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség terheli. Az Szja 70. § (4) bekezdésben meghatározott összeghatár évi 500 ezer forint. Tehát – az egyéb törvényi feltételek fennállása mellett – évi 500 ezer forint az az összeghatár, ameddig a munkáltató a béren kívüli juttatás után 14 százalék egészségügyi hozzájárulást fizet.

A munkáltatói terhek szempontjából még fel kell hívni a figyelmet az szja-törvény 69. § (1)-(2) bekezdésére is. E szabályok szerint a béren kívüli juttatások és a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások után a személyi jövedelemadót a kifizetőnek kell megfizetni. Az adó alapja pedig a jövedelem 1,19-szerese.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben áttekintjük, milyen esetben beszélhetünk béren kívüli juttatásról!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink