adozona.hu
Az egyéni vállalkozói, őstermelői tevékenység megszüntetése és a 22SZJA bevallás
//adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Az_egyeni_vallalkozoi_ostermeloi_tevekenyse_FCE3CX
Az egyéni vállalkozói, őstermelői tevékenység megszüntetése és a 22SZJA bevallás
Aki az egyéni vállalkozói tevékenységét a 2022. évben megszüntette, annak a 22SZJA számú bevallásban 2023. május 22-éig kell számot adnia a magánszemélyként az őt terhelő személyijövedelemadó-, valamint vállalkozói személyijövedelemadó-kötelezettségéről. Ha a magánszemély az őstermelői tevékenységét az adóévben megszüntette, akkor az e tevékenységből származó jövedelmét a megszűnés szabályai szerint kell kiszámítania és bevallania.
A megszűnés adóévéről szóló adóbevallás benyújtását követően befolyó bevételre, illetve felmerült kiadásra az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. Ez utóbbi szabályra azoknak kell figyelniük, akik a tevékenységüket 2022-ben vagy korábban szüntették meg.
Nem kell a tevékenység megszűnésére irányadó rendelkezéseket alkalmazni, ha az egyéni vállalkozó tevékenységét cselekvőképességének elvesztését követően a nevében és javára törvényes képviselője folytatja.
Amennyiben az egyéni vállalkozó tevékenységét halála után özvegye vagy örököse folytatja, akkor az özvegy, örökös esetében az egyéni vállalkozói tevékenységet folyamatosnak kell tekinteni.
Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnését követően, a megszűnés adóévéről szóló adóbevallás benyújtásáig
– az egyéni vállalkozói tevékenységre tekintettel befolyt ellenérték (bevétel) a megszűnés adóévében megszerzett vállalkozói bevételnek,
– az egyéni vállalkozói tevékenységgel összefüggő igazoltan felmerült kiadás a megszűnés adóévében elszámolható vállalkozói költségnek minősül, amelyet a magánszemélynek a megszűnés adóévéről szóló adóbevallásában kell figyelembe vennie.
KAPCSOLÓDÓ CIKKÜNK:
Egyéni vállalkozó szünetelteti tevékenységét: ekkor is lehetnek adózási kötelezettségei
A megszerzett bevételen túl további bevételnek minősül:
– a korábban költségként elszámolt és megszűnéskor meglévő összes készlet (anyag, áru, félkész és késztermék) leltári értékét, a kis értékű tárgyi eszközök – ideértve a tartalék alkatrészt és a gyártóeszközt is – leltári értékét, amennyiben azok beszerzési árát a költségei között egy összegben számolhatta el az alacsony bekerülési érték miatt adózó (a leltár szerinti értéket az Szja tv. 5. számú melléklet II. fejezet 13. pontjában foglaltak szerint kell megállapítani);
– a gazdasági épület, az üzlet, a műhely, az iroda és az egyéb – kizárólag a jövedelemszerző tevékenységhez használt – ingatlan bérleti vagy használati jogáról való lemondás miatti ellenérték összegét – akkor is, ha azt az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetésekor még nem kapta meg az adózó –, ha a használati vagy bérleti jog megszerzésére fordított kiadását a költségei között bármely évben elszámolta. (Amennyiben ez az összeg a megszűnés évében még nem ismert, akkor a bérleti, használati jog megszerzésére fordított kiadást kell további bevételnek tekinteni.)
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a kedvezményekre, a költségelszámolásra, a jövedelem átalányban történő megállapítására, a vállalkozói osztalékalapra, illetve a mezőgazdasági őstermelői tevékenység megszüntetésére vonatkozó szabályokat!
Hozzászólások (0)