hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az egyéni vállalkozó esete a kettős könyvvitellel

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő
1

A személyijövedelemadó-törvény hatálya alatt adózó egyéni vállalkozó és számviteli törvény szerinti kettős könyvvitel – fából vaskarika. Vagy mégsem? Egyes pályázati kérelmek elbírálásakor jó pont lehet.

Az egyéni vállalkozók nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá. Adózhatnak a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) vállalkozói személyi jövedelemadózásra előírt szabályai szerint, vagy dönthetnek az átalányadózás mellett, esetleg lehetnek – egy másik törvény hatálya alatt – kisadózók, azaz katások.

Ez még a pályakezdő könyvelőnek, de az is lehet, hogy még ügyfelének is, a könyökén jön ki. Ahogyan az is, hogy az egyéni vállalkozónak a szja-törvény 5. számú mellékletének 1.1. pontja szerint alapnyilvántartást kell vezetnie. Azaz a naplófőkönyv, a pénztárkönyv, a bevételi és költségnyilvántartás, valamint a bevételi nyilvántartás, továbbá az őstermelői igazolvány részét képező értékesítési betétlap (az alapnyilvántartás típusai) valamelyikét.

Az alapnyilvántartás típusát a magánszemély adóévenként határozza meg, és e választását az adóévben saját elhatározásból később sem változtathatja meg (szja-törvény 5. számú melléklet 1.4. pont).

Azt, hogy a fenti kínálatból mégis melyik mellett dönt, a jogalkotó nem bízta teljes egészében a vállalkozó fantáziájára, előírta az egyes formákhoz kapcsolódó feltételeket. Így azt is hogy a vállalkozói személyi jövedelemadó szerint adózó egyéni vállalkozó, aki az általános forgalmi levonására jogosult, valamint a helyi iparűzési adó alanyaként állandó jellegű iparűzési tevékenység esetén nem egyszerűsítve határozza meg az adó alapját, naplófőkönyv vagy pénztárkönyv vezetésével teljesítheti alapnyilvántartás-vezetési kötelezettségét.

Az egyéni vállalkozó köteles a naplófőkönyvet úgy vezetni, hogy annak alapján minden, az egyéni vállalkozói tevékenységével kapcsolatban pénzbevételt vagy -kiadást eredményező gazdasági esemény (így különösen értékesítés, beszerzés, hitelfelvétel, kölcsönnyújtás, vállalkozói kivét felvétele) zárt rendszerben nyomon követhető legyen.

Ezt az elvárást a pénztárkönyv vezetésére vonatkozóan is rögzíti az adótörvény (szja-törvény 5. számú melléklet 2.2. és 3.2. pontok).

Lényeges, hogy bár az egyéni vállalkozók nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, az szja-törvény a naplófőkönyv kapcsán mégis visszautal e jogszabályra azzal, hogy előírja, a naplófőkönyv tartalmát a számvitelről szóló törvénynek az egyszeres könyvvitelt vezető vállalkozókra irányadó rendelkezései szerint kell megállapítani.

Jóllehet, ezeket az információkat az szja-törvény gondos tanulmányozásával is összegyűjtheti az értő olvasó, a fentieknek megfelelően nyilatkozott az adóhatóság is egy ügyviteli szoftvereket fejlesztő és forgalmazó cég e tárgyban kért állásfoglalására.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miért érdekes ez, és mi köze a kettős könyvvitelhez!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
papatimontankf

Vérlázító a NAV jogszabályt mellőző, önkényes jogértelmezése. Sajnos ezzel csak a szélhámosok, adóelkerülők népes táborának vitorlájába tolja a szelet, akik eddig is igyekeztek "fából vaskarikát" eszkábálni...:(((

papattila

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink