hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mit tegyen az egyéni vállalkozó, ha a tevékenységét szüneteltetni akarja?

  • adozona.hu

Nem ritka, hogy valaki azért lesz egyéni vállalkozó, mert másként nem tud munkához jutni, megbízást csak így kap egy-egy cégtől. Ugyanakkor az sem rendhagyó, hogy a munkaerőpiaci körülmények arra kényszerítik, szüneteltesse egyéni vállalkozóként tevékenységét. A feltételeket összegyűjtöttük.

Sokan vannak, akik azért váltak egyéni vállalkozóvá (közismerten kényszervállalkozóvá), mert munkavállalóként nem tudnak elhelyezkedni, a cégektől csak akkor juthatnak megbízáshoz, ha számlaképesek. Ezt a megoldást a cégek azért is kedvelik, mert jobban tudnak a piaci viszonyokhoz alkalmazkodni, egyszerűen nem adnak újabb megbízást, ha termékeik, szolgáltatásaik iránt nincs kereslet.

Előfordulhat az is, hogy a kényszervállalkozó határozott idejű munkaszerződéssel rövidebb-hosszabb időre mégis el tud helyezkedni, mialatt egyéni vállalkozóként nem folytat tevékenységet. Ilyen helyzetekben sok egyéni vállalkozóvá vált magánszemély azzal szembesülhet, hogy akár hónapokig nincs vállalkozói bevétele, de az adó- (járulék-)kötelezettségeit egyéni vállalkozóként is teljesítenie kell, ha nem szünteti meg a vállalkozói tevékenységét. A tevékenység megszüntetése viszont azzal a kockázattal jár, hogy ha mégis vállalkozói megbízás adódik számára, kezdheti elölről az egyéni vállalkozói bejelentkezéssel járó procedúrát. Ezt azzal kerülheti el, ha a megszüntetés helyett a tevékenység szüneteltetését választja.

Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény szerint az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb öt évig szüneteltetheti. A szüneteltetést a körzetközponti jegyzőnél – az erre a célra rendszeresített elektronikus űrlapon – kell bejelenteni. A bejelentés díj- és illetékmentes. A szüneteltetett egyéni vállalkozói tevékenység bármikor – a folytatásra vonatkozó szintén díj- és illetékmentes bejelentéssel – folytatható. Minderről az adóhatóság hivatalból értesül.

A szüneteltetés időtartama alatt a magánszemély mentesül az egyéni vállalkozói adókötelezettségek teljesítése alól, viszont egyéni vállalkozói tevékenységet nem végezhet, a szüneteltetés időtartamára vonatkozóan adó-visszaigénylést, adó-visszatérítést, költségvetési támogatás-igénylést a szüneteltetés megszűnését követően sem kérhet.

Bérkalkulátor
Számoljon az Adózóna nettó jövedelem kalkulátorával (2010-2013), a bérkalkulátorért kattintson ide!

Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésével összefüggő személyi jövedelemadó (szja)-szabályokat az Szja tv. 57. §-a tartalmazza. Ezek szerint a szüneteltetés kezdő napjától az addig végzett egyéni vállalkozói tevékenység alapján a szüneteltetés megkezdésének adóévéről szóló adóbevallás benyújtásáig

– a befolyt bevétel a szüneteltetés megkezdése adóévében megszerzett bevételnek,
– az igazoltan felmerült kiadás a szüneteltetés megkezdése adóévében elszámolható vállalkozói költségnek
minősül. Ezeket az egyéni vállalkozónak a szüneteltetés megkezdése évéről szóló adóbevallásában kell figyelembe vennie. A szüneteltetés időszakában az egyéni vállalkozó költséget (ideértve az értékcsökkenési leírást is) nem számolhat el. A tevékenység későbbi folytatásához, folytathatóságához szükséges – a szüneteltetés időszakában elkerülhetetlen – kiadásokat a tevékenység újra folytatásának évében lehet elszámolni.

A tevékenység szüneteltetésének időtartama alatt megszüntethető a pénzforgalmi vállalkozói bankszámla is. Ha azonban az egyéni vállalkozó úgy dönt, hogy pénzforgalmi bankszámláját nem szünteti meg, és ezen számlán a hitelintézet kamatot ír jóvá, a jóváírt kamat után a hitelintézetet kamatadó-levonási kötelezettség terheli [Szja tv. 65. § (3) bekezdés b) pont ba) alpont]. Annak érdekében, hogy a hitelintézet előbbi adókötelezettségét teljesíteni tudja, az egyéni vállalkozónak a szünetelés tényét (a szünetelésnek a körzetközponti jegyző részére történő bejelentésével egyidejűleg) a hitelintézet számára be kell jelentenie [Szja tv. 57. § (4) bekezdés b) pont].

A tevékenységét szüneteltető, átalányadózás szerint adózó egyéni vállalkozó a szünetelés időtartama alatt mentesül az alól, hogy ha munkaviszonyt létesít, elveszti az átalányadózásra való jogosultságát [Szja tv. 50. § (9) bekezdés].

Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetési ideje alatt nem köteles társadalombiztosítási járulékot, nyugdíjjárulékot és egészségbiztosítási járulékot fizetni, az egészségügyi szolgáltatásra a jelenleg havi 5100 forintos egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésével válik jogosulttá. A kiegészítő tevékenységet folytató (nyugdíjas) egyéni vállalkozónak egészségügyi szolgáltatási járulékot sem kell fizetnie arra az időtartamra, amely alatt a tevékenysége szünetel.

Surányi Imréné

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély adózása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Egyesület – számlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Tartós részesedés

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink